Haber

Yargıtay Başkanı’ndan dikkat çeken İmamoğlu’nun açıklaması: Dava buraya hiç gelmeyebilir

Yargıtay Başkanı Akarca; Yıllık bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesinin yargının şeffaflığının ve topluma karşı hesap verme sorumluluğunun bir gereği olduğunu belirtti. Basın toplantısının amacının, Yargıtay’ın son bir yıldaki faaliyetleri, karşılaşılan güçlükler ve bunları aşmak için alınan tedbirler ile Yargıtay’ın yargı reformu çalışmalarını içeren yıllık değerlendirmeler yapmak olduğunu vurguladı.

“Belki dosya Yargıtay’a gitmez”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki davanın seçimden önce tamamlanıp tamamlanmayacağının sorulması üzerine Akarca, “Yargılama süreci devam ediyor. İtiraz sürecine gidecek. İtiraz sonrası verilen karar orada incelenecek. bundan sonraki aşamayı bilemem belki hiç gelmez buraya gelse bile önce başsavcılık inceler bir genelge hazırlayıp ofise gönderir sonra iş yoğunluğuna göre Görev günü verir. Seçimden önce ya da sonra karar tamamen sürece dahil olan yargı mensuplarınındır.” sözlerini verdi.

“SİVİL VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA İHTİYACI VAR”

Yeni Anayasa ile ilgili de konuşan Yargıtay Başkanı Akarca, “Düzenli, medeni, demokratik, hukuk devleti ve özgürlük ilkesini benimseyen, toplumun ihtiyaçlarını karşılayan, adalet duygusu getiren bir anayasa değişikliğine hepimizin ihtiyacı var. ve toplumsal barışı sağlar. Çoğunlukta görüş birliği vardır. Ancak anayasa değişikliği çok uzun bir süreçtir.” dedim.

“TOPLAM DOSYA SAYISI 420 BİN 287”

Son olarak Akarca, 31 Aralık 2022 prestijiyle Yargıtay hukuk büroları ve Hukuk Genel Kurulu’nda 64 bin 126, ceza daireleri ve Genel Ceza Kurulu’nda 293 bin 233, ceza dairelerinde ise 293 bin 233, Cumhuriyet Başsavcılığında bekleyen 62 bin 928 evrak var. 420 bin 287 olduğunu belirtti. Akarca, bekleyen dosya sayısının 2016 sonunda 1 milyon 438 bin 785, 2017 sonunda ise 1 milyon 179 bin 027 olduğunu kaydetti.

balaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu