Haber

İran’ın AB’nin Devrim Muhafızlarını terör listesine alma girişimine tepkisi

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu’nun İran Devrim Muhafızları’nı terör listesine alma yasasını eleştirdi.

Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre Bakan Vahidi, kabine toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vahidi, “Batı’da bazı kimselerin uluslararası kuralların dışında bir şeyler yapmak istemeleri ve resmi bir güce terörizm adını vermeleri, onların fikri, ahlaki ve siyasi zaaflarını gösteriyor” dedi. dedim.

AB Parlamentosu’nun Devrim Muhafızları Ordusu’nu “terörist” ilan etme planının endişe verici olmadığına dikkati çeken Vahidi, “Devrim Muhafızları yoluna devam edecek” dedi. sözünü kullandı.

İran rejimi muhalifleri Strasbourg’da gösteri düzenleyerek AB’nin İran Devrim Muhafızları’nı terör listesine almasını talep etti ve ardından Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Kümesi de konuyla ilgili bir teklif taslağı yayınladı.

AB Konseyi Lideri Ursula von der Leyen, Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terörist” listesine eklenmesini desteklediğini ve İran’a yönelik yeni yaptırımların planlandığını söyledi.

AB en son 12 Aralık 2022’de İran’a yönelik yaptırımlar listesine toplam 24 kişi ve 5 kuruluşu yerleştirdiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu