Haber

‘Medical Park engelli bebek davasında bilirkişiye rüşvet mi verdi?’

Tokat’taki Medical Park Hastanesi’nde yaşanan olayın akabinde İzmir Medical Park Hastanesi hakkında da sürmekte olan bir dava olduğu gündeme geldi. Teze nazaran, 2012 yılında doğum yapmak üzere acil servisten giriş yapan bir ailenin bebeği, hastanede doğum hekimi olmadığından ebe tarafından müdahale edildiği için yüzde 93 oranında engelli kaldı.

Cumhuriyet muharriri Barış Pehlivan, hastane idaresine açılan davanın süreçlerini bugünkü köşesine taşıdı:

“37 haftalık gebe olan D.E’nin sabah erken saatlerde sancıları başladı. Bunun üzerine eşiyle birlikte İzmir’deki Medical Park Hastanesi’nin acil servisine gitti.

Gelin görün ki o sırada hastanede doğum tabibi yoktu. O denli olunca, doğumu bir ebe gerçekleştirdi. Ve maalesef ki bebek doğumdan sonra yüzde 93 oranında engelli kaldı. Haliyle, aile de hastane idaresine ve işçisine tazminat davası açtı.

Mahkeme de doğumun tıbbi standartlara uygun olup olmadığını değerlendirmesi için ekspere başvurdu. O isim de bayan doğum uzmanı M.G. isimli hekimdi.

Lakin…

M.G. birçok kusuru görmezden gelerek hastaneyi aklayan bir rapora imza attı ve şöyle dedi: “Davacı D.E’nin hastaneye ilk yatışı ve doğum arasındaki geçen süredeki yönetimi ile ilgili herhangi bir kusur ya da ihmal yoktur.”

Bitmedi…

Bunun üzerine hem hastane hem de hastanede kusur bulmayan uzman hekim hakkında soruşturma başlatıldı. Engelli çocuğun ailesinin yaptığı şikâyetin konusu bu sefer rüşvetti.

Nasıl yani, dediğinizi duyar üzereyim…

Şöyle ki…

İlgili eksper tabibin bir müddet sonra lehine rapor düzenlediği İzmir Medical Park Hastanesi’nde çalışmaya başladığı anlaşıldı.

Tüm bu hikayede sonuç ne mi?

Şu: Mahallî mahkeme tartışmalı uzman raporunu temel alarak hastaneyi akladı. Fakat üst mahkeme raporu kâfi görmediği için bu kararı bozdu. Yani, tazminat davası bir defa daha görülmeye başlandı.

Savcılık ise hastanenin doktorluğuna terfi eden eksper için yapılan ‘rüşvet’ suçlamasının soyut olduğunu savunup belgeyi kapadı. Aile buna da itiraz etti, şimdilik kelam sulh ceza mahkemesinde…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu