Haber

İzmir’de internetten ucuz ürün satma bahanesiyle dolandırıcılık yapan 3 kişi yakalandı

İzmir’de, internetten ulaştıkları vatandaşları ucuz ürün satma bahanesiyle dolandırdıkları ileri sürülen 3 kişi gözaltına alındı.

İzmir Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, internetten sahte firma isimleriyle açılan siteler yardımıyla vatandaşların dolandırıldığı ihbarı üzerine çalışma başlattı.

Araştırma sonucu Ö.S.A (30), N.E.Ç (33), E.Y. (21) ve A.E’nin (30), toplumsal medya aracılığıyla mağdurlara ulaşıp terlik, bot, çocuk ayakkabısı, çocuk terliği üzere eserleri piyasa bedelinden daha ucuza satma vaadiyle dolandırıcılık yapıldığı belirlendi.

Zanlıların, internette oluşturdukları profillerle kendilerine ulaşan müşterilere inanç verip eser sattıkları, eser bedeli olan paraları ise kendilerinin ya da diğer bireylerin banka hesap numaralarını mağdurlara göndererek tahsil ettikleri saptandı.

Mağdurlara, sipariş edilen eserler yerine maddi bedeli olmayan yahut daha ucuz olan öbür eserleri kargoyla yollayan zanlıların, kendilerini arayan mağdurların telefonlarına da yanıt vermedikleri anlaşıldı.

Bu tespitler doğrultusunda harekete geçen polis, çeşitli adreslere düzenlediği eş vakitli operasyonla zanlılardan Ö.S.A, N.E.Ç. ve E.Y’yi yakaladı.

Bu kişilerin adreslerindeki aramalarda ise çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Zanlıların banka hesaplarının incelenmesi sonucu, son 1 yılda bu yöntemle 1250 kişiden 230 bin lira haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 3 zanlı adliyeye sevk edildi, A.E’nin ise yakalanmasına çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu