Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyeci Alımı Başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Liyakat esasına göre 100 itfaiyeci alımı için fiziki yeterlilik ve sözlü sınav sürecini başlattı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Sivil Savunma ve İtfaiye Bölümü mezunu adaylar, uygulamalı sınav dersi ve mülakatta başarılı olmak için yoğun çaba harcadı.

Ankara Büyükşehir Belediyesiİtfaiye Teşkilatı’nı güçlendirmek ve Başkent’e güvenli, kaliteli hizmet sunmak için yeni itfaiyecileri işe almaya devam ediyor.

İtfaiye Daire Başkanlığı, liyakat esasına göre 100 itfaiyeci alımı için fiziki yeterlilik ve mülakat sürecini başlattı.

ÜÇÜNCÜ KEZ YAPILACAK ALIMLAR YİNE LİYAMET ESASINA GÖRE YAPILACAKTIR.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve İskitler’de Ankara İtfaiye Merkez İstasyonu’nda gerçekleştirilen ön sağlık muayenesinden geçen kadın ve erkek adaylar, fiziki yeterlilik için kurulan parkurda başarılı olmak için yoğun çaba harcadı. Sivil Savunma ve İtfaiye mezunlarının katılacağı 500 aday arasından başarılı olan 100 aday itfaiyeci olmaya hak kazanacak.

Üçüncü kez itfaiyeci alımının şeffaf ve adil bir şekilde liyakat esasına göre yapılacağını belirten ve sınav kurulu başkanlığı görevini yürüten Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, şu bilgileri verdi: süreç:

“Bugün İtfaiye Teşkilatımızın modernizasyonu kapsamında üçüncü kez işçi alımı yapıyoruz. Son 4 yıllık süreçte Ankara İtfaiyemizde hem araç-gereç hem de teknik anlamda çok önemli değişiklikler yapıldı. çalışma şartları… Bugün yine ilgili mevzuat uyarınca 100 personel alımı için 500’e yakın aday seçiliyor, uygulamalı sınav ve sözlü mülakatla alınacak.Uygulamada fiziki yeterlilik ölçülüyor, sözlü mülakat, kişilerin kendilerini ifade etme ve temsil etme becerilerinin yanı sıra mesleki bilgilerinin de test edildiği bir uygulamadır.Amacımız, liyakate dayalı bir işe alım politikası ile yeni, genç çalışanları Ankara İtfaiyesi’ne kazandırmaktır.Çünkü “Ankara büyüyen bir şehir ve artan sanayileşme ve inşaattan kaynaklanan sıkıntılarla birlikte yangına müdahale daha da değerli hale geldi. Bu nedenle mesleğini bilen yetenekli kişileri işe almak bizim için hem liyakat hem de içerik açısından çok değerli.”

PİSTLERDEKİ ADAYLARDAN DAHA İYİ MÜCADELE

İtfaiyeci olmaya hazırlanan adaylar, fiziki yeterliliklerini ölçmek amacıyla kurulan parkurlarda kıyasıya yarıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kendi alanıyla ilgili bölüm mezunlarını liyakat esasına göre itfaiyeci olarak istihdam etmesinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

-Orhan Öztürk: “İstanbul’dan sınava giriyorum ve itfaiyeci olmak için geldim. Sınavım çok iyi geçti ve burada fazla bekletilmedik. Vasıfsız eleman alımı söz konusu değil ve her şey yolunda gitti. Bizim için çok hoş bir deneyim oldu. Umarım başarılı olur ve itfaiyeci olur.” “olacağız.”

-Muhammed Emin Akman: “Sivil Savunma ve İtfaiye Bölümü mezunuyum. Van’dan geldim. İşe alım liyakate dayalı olduğu için geldim. Başka yerlerde de durumun aynı olduğunu düşünmüyorum. Gerçi alımlar da vardı. Birçok yere gitmedik ve hiçbir liyakati olmadığını düşünüyoruz.”

-Hüseyin Koçak: “Ankara’da yaşıyorum ve Karabük Üniversitesi mezunuyum. Her şey ciddiyet ve şeffaflıkla yapılıyor. Çok memnun oldum. Bölüm mezunlarından işe alım yapmamız çok iyi oldu.”

-Ali Kaplan: “Kursta biraz zorlandım. Liyakatle işe alınmak çok güzel bir uygulama. Herkesin doğru haklarla girmesi çok güzel bir şey.”

Kaynak: ANKA / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu