Haber

Yunanistan’da muhalefet lideri telefon dinleme skandalı için Yargıtay Başsavcısı ile görüştü

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakı’nın lideri Alexis Tsipras, telefon dinleme skandalıyla ilgili iddiaları görüşmek üzere Yargıtay (Areios Pagos) Savcısı İsidoros Doyakos’u ziyaret etti.

Tsipras görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, tüm argümanları netleştirmenin Yunan yargısının sorumluluğunda olduğunu, yasa gereği kaydedilmesi gereken bilgiler ve kararlara imza atanların tezlere ışık tutacak unsurlar olduğunu belirtti. .

Yunan yargısına güvendiğini dile getiren Tsipras, şunları söyledi:

“Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) son aylarda siyasi liderlerin, milletvekillerinin, milletvekillerinin, bakanların, gazetecilerin, iş adamlarının ve hatta hakimlerin dinlenildiği bir merkeze dönüştüğü haberleri demokrasinin kendisi için büyük bir yaradır ve demokrasiyi tehlikeye atmaktadır. . Kendisine gelenleri dinlemek milli güvenliğimizi de tehlikeye atmaktadır.”

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu da hükümetin adli soruşturmaya güveninin tam olduğunu belirterek, yargının üzerine düşeni yaptığını savundu.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros’un da dinlendiği iddiası

Documento gazetesi dün yayınladığı haberde, Yunanistan’da telefonlarının “dinlendiği” iddia edilen siyasetçiler, bürokratlar, gazeteciler ve iş adamları listesinde Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da aralarında bulunduğu Silahlı Kuvvetler mensuplarının yer aldığını iddia etti.

Haberde, Silahlı Kuvvetler mensuplarının telefonlarının “Predator” adlı casus yazılım programı tarafından değil, Yunan İstihbarat Teşkilatı tarafından dinlendiği iddia edildi.

Documento gazetesi daha önce yayınladığı haberde, eski Başbakan Andonis Samaras, eski Vatandaşı Koruma Bakanları Mihalis Hrisohoidis ve Olga Yerovasili, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Yeorgiadis, eski Yunanistan Polis Teşkilatı Başkanı Mihalis Karamalakis, Yunanistan Başsavcısı İstihbarat Teşkilatı Vlahu, Milli Eğitim ve Diyanet Bakanı Niki Kerameos ve Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu gibi çok sayıda bakan, eski bakan, siyasetçi ve gazetecinin dinlendiğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu