Ekonomi

TÜİK, açıklanan TÜFE ile algılanan TÜFE arasında fark olduğu yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Sosyal medyada ve bazı medya kuruluşlarında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı oranın algılanandan farklı olduğu yönünde eleştiriler var.

TÜİK, bazı medya kuruluşları ve sosyal medya hesaplarında dolaşan algıya, algılanan enflasyon ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ilgili bir duyuru yayınlayarak yanıt verdi.

Tüketici enflasyon tahmininin TÜFE’den farklı olmasının son derece doğal olduğunu belirten TÜİK, TÜFE yüzde 64,77 iken tüketici algısının yüzde 96 olduğunu belirtti.

“Algılanan enflasyon ve TÜFE ayrımına ilişkin haberler çarpıtılıyor”

Algılanan enflasyon ve TÜFE ayrımına ilişkin haberlerin çarpıtıldığının gözlemlendiğini belirten TÜİK, şu bilgileri verdi:

TÜFE, 81 il ve 228 ilçede her ay 564 bin 710 fiyatın derlenerek uluslararası standartlarda enflasyon ölçümü yapan hesaplama sistemidir.

Basında ‘algılanan enflasyon’ olarak anılan veri yine TÜİK tarafından gerçekleştirilen Tüketici Eğilim Anketi’nde de yer alıyor ve vatandaşlara ‘Tüketici fiyatlarında son 12 ayda yüzde kaç oranında artış/azalış olduğunu düşünüyorsunuz?’ Lütfen tahmini bir oran belirtin.’ Soruya verilen cevaplara göre hesaplanabilir.

“Veri kullanıma hazır”

Söz konusu anketin mikro verileri, TÜİK Bilgi Araştırma Merkezi aracılığıyla talep eden tüm araştırmacıların kullanımına sunulmaktadır.

“Sonuçlar tek soruluk veri setinden elde ediliyor”

Tüketicilerin son 12 aydaki enflasyon algısını yansıtan, yukarıda sunulan tek sorulu bilgi setinden elde edilen sonuçlar üzerinden resmi TÜFE verilerinin eleştirilmesi, manipülatif ve kötü niyetli bir yaklaşımdır.

“Tüketicinin enflasyon tahmini ile TÜFE’nin farklılaşması son derece doğal.”

Çünkü tüketicinin enflasyon iddiası ile TÜFE’nin farklılaşması son derece doğal. Algılanan enflasyon ile TÜFE arasındaki oransal fark Avrupa Birliği ülkelerinde 5-6 kata kadar çıkarken, ülkemizde bu fark çok daha düşük. 2023 sonunda TÜFE’nin yıllık değişim oranı yüzde 64,77 olurken, tüketicilerin tahmini ise yüzde 96.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu