Haber

TransAnatolia Rally Raid, Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Rota İle Düzenlenecek

DÜNYANIN en büyük ve en güçlü ralli raid yarışlarından biri olan TransAnatolia, 2-9 Eylül tarihleri ​​arasında 13. kez düzenlenecek. Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırlanan TransAnatolia yarış rotası, Samsun’dan başlayıp İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’de İzmir’de son bulacak.

Türkiye’nin tarihi rotalarını yarışmacılarla buluşturan TransAnatolia Rally Raid, 13. yılını coşkuyla karşılıyor. Cumhuriyetin 100. yılına yakışır şekilde unutulmaz bir rota ile yarışmacılara ev sahipliği yapacak olan TransAnatolia bu yıl Milli Mücadele’nin izlerini sürecek. Milli Mücadele’nin değerli dönemleri takip edilerek yarış rotası oluşturuldu. 2 Eylül’de Milli Mücadele’nin başladığı Samsun’dan yola çıkacak yarışmacılar, Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat gibi bölgelerden geçecek. Yarışmacılar, Sivas Kongresi’nin yapıldığı Sivas’a gelecek ve buradan Sakarya Meydan Muharebesi, Çiğiltepe ve Dumlupınar Meydan Muharebesi gibi zafer noktalarından geçerek Simav ve İzmir’e ulaşacak. Yarış, Milli Mücadele’nin önemli noktalarında yapıldığı için tarihi bir anma etkinliği olarak da değerlendiriliyor.

gençlik ve SporBakanlığın izniyle Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) desteğiyle düzenlenen TransAnatolia, dünyanın en uzun ve en güçlü ralli yarışlarından biri olarak biliniyor. 2.350 kilometrelik parkuru.

“27 FARKLI ÜLKEDEN BİNİN ÜZERİNDE YARIŞMACIYI AĞIRLADIK”

TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, Türkiye’deki Rally Raid veya Cross Country yarışlarının motor sporları dünyasında yeterince bilinmediğini, yurt dışından yarış şemalarının Türkiye etaplarına katılan Türk yarışçılarının oldukça az olduğunu belirterek, TransAnatolia, uzun yıllardır motor sporlarının içinde. Bu işe tutkuyla bağlı, doğayı, macerayı ve sporu tek yarışta toplamayı başarmış bir ekibin yarıştığı büyük bir yarış organizasyonu olarak 13. yılına ulaştı. 27 farklı ülkeden bini aşkın yarışmacının Türkiye’nin eşsiz coğrafyasında ağırlandığı yer.

GEÇEN YIL HATAY’DAN BAŞLADI

Geçen yıl 2 bin 500 kilometrelik parkuruyla 20 Ağustos’ta Hatay’dan başlayan yarış, 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erdi. Beyin sarsıntısı sonucu ağır yaralanan Hatay, Türk motor sporları tarihinde ilk kez bir yarışa ev sahipliği yaptı ve yarış startı Hatay Expo alanında verildi.

sariz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu