Ekonomi

Sunak ve Starmer zorlukların ortasında Birleşik Krallık seçim kampanyalarını başlattı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve muhalefet lideri Keir Starmer yaklaşan genel seçimler için kendi kampanyalarını başlatırken, her iki lider de ülkenin ekonomik zorluklarını ve siyasi istikrarsızlığını ele alma sözü verdi.

Sunak liderliğindeki Muhafazakâr Parti, Sunak’ın göreve geldiği Ekim 2022’den bu yana yapılan kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi’nin yaklaşık yüzde 20 puan gerisinde yer alıyor. Sunak’ın 4 Temmuz için erken seçim çağrısı yapma kararı partisi içinde şaşkınlık ve hoşnutsuzlukla karşılandı.

Sunak Perşembe günü yaptığı kampanya lansmanında ekonominin iyileşme işaretleri gösterdiğini ve yasadışı göçle başa çıkmak için bir stratejisi olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, yasadışı göçmenleri Ruanda’ya sınır dışı eden ilk uçuşların yasal zorluklar nedeniyle seçimden önce gerçekleşmeyeceğini kabul etti. Sunak’ın açıklaması Çarşamba günü olumsuz hava koşulları altında ve protestoların ortasında gerçekleşti.

Dünyanın en büyük altıncı ekonomisi olan Birleşik Krallık, Brexit’in sonuçları, COVID-19 salgını ve Ukrayna’daki çatışmadan kaynaklanan enerji fiyatlarındaki artışla boğuşmaya devam ediyor. Göç, vergilendirme, harcamalar ve güvenliğin yanı sıra ekonomik konuların da seçim mücadelesinin ana odaklarından biri olması bekleniyor.

Seçmenler arasında 14 yıllık Muhafazakar iktidarın ardından gelen değişim arzusuna rağmen, Starmer ve İşçi Partisi’ne yönelik büyük bir coşku yok. Bununla birlikte Starmer, selefi döneminde sola kayan İşçi Partisi’ni merkezci bir parti olarak konumlandırarak istikrarı yeniden tesis etme ve değişim getirme sözü verdi.

İşçi Partisi seçimleri kazanırsa, Starmer sekiz yıl içinde altıncı İngiliz başbakanı olacak ki bu 1830’lardan bu yana görülmemiş bir değişim seviyesi. Seçim, tarihsel olarak siyasi istikrarıyla tanınan bir ulusun yönünü belirleyecek.

Kampanyalar yoğunlaşırken, hükümet hangi mevzuatı hızlandıracağına ve hangilerini bir kenara bırakacağına karar vermelidir. Sunak’ın 15 yaş ve altındaki herkesin sigara satın almasının yasaklanmasını da içeren sıkı sigara karşıtı yasalar getirme planı, değerlendirilmekte olan önemli bir öneri.

Her iki liderin de 5 Temmuz’da parlamentoda çoğunluğu sağlamak amacıyla seçim öncesinde halkla aktif bir şekilde iletişim kurması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu