Haber

Şehit mezarı üzerine inşa edilen villa skandalının ardından bakanlıktan flaş hamle!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Osmanlı askerlerine ait kemiklerin bulunmasına rağmen Büyükçekmece’de 144 villanın inşaatının devam etmesine göz yuman CHP’li Büyükçekmece Belediyesi hakkında harekete geçti.

Sabah’tan Mustafa Sait Özkan’ın haberine göre; CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin 144 temelsiz villadan oluşan 8,5 milyar liralık mezarlığının bulunduğu bölgede 2 yıl önce 4 cesede ait kemiklerin bulunduğu ortaya çıkmış, İstanbul 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Meclisi Müdürlüğü ise durdurma kararı vermişti. inşaat.

İnşaatın durdurulması kararının alındığı ancak inşaatın tüm uyarılara rağmen devamına göz yumduğu, Kasım 2022’de yapılan toplantıya Büyükçekmece Belediyesi temsilcisinin de katıldığı ortaya çıktı.

Bu karara, geçtiğimiz günlerde rüşvet operasyonunda tutuklanan CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’ni temsilen İmar ve Şehircilik Müdürü Abdürrehim Çakır da imza attı.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA YAPTI

İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü ekiplerinin bölgede yaptığı detaylı inceleme sonucunda inşaat alanının Balkan Savaşları’nın yaşandığı Çatalca Savunması sınır bölgesinde olduğu ortaya çıktı.

Bu alanın kuzeyinde Çatalca’nın Yaz Köyü sınırında yer alan Alaiye Şehitliği olarak adlandırılan yerde yapılan kazılarda da benzer bulguların elde edildiği vurgulandı.

“ŞEHİT OLABİLİR, DURDURUN”U GÖZALDILAR

Kemiklerin Osmanlı Ordusu askerlerine ait olma ihtimalinin yüksek olduğu, dolayısıyla sikkelerle birlikte bulunan diğer nesnelerin askeri buluntu olma ihtimalinin ağır bastığı kaydedildi.

Bu nedenle müzede bulunan eserlerin toplu olarak korunması gerektiğine dikkat çekildi.

Kararda, insan kemiği, obje veya taşınmaz kültür varlığına rastlanması halinde kanalizasyon çalışmalarının durdurulması gerektiğine dikkat çekildi.

Ancak Büyükçekmece Belediyesi bu karara kulak asmadı ve şehit Osmanlı askerlerinin kemikleri üzerine yapılan inşaata göz yumdu.

BAKANLIK CEZA İLANINA HAZIRLANIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı skandal üzerine harekete geçti.

Bakanlık, İstanbul 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden villa inşaatında bulunan kemiklere ilişkin kurul kararının bir örneğinin kendilerine gönderilmesini ve inşaatın durdurulmasını talep etti.

Sabah’ın haberine göre, bölgenin Çatalca Savunma sınırı ve şehitlik olabileceği değerlendirmesine kulak tıkayıp göz yuman CHP’li Büyükçekmece Belediyesi hakkında Bakanlığın savcılığa suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Şehitlerin kemikleri üzerindeki inşaatın devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu