Ekonomi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Bursa iş dünyası temsilcileriyle buluştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Kacır, Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda üretim yapan firmalara verdikleri desteği artıracaklarını açıkladı. KOSGEB desteklerini yüzde 100 artırmayı planladıklarını belirten Mehmet Fatih Kacır, Bakanlığın verdiği tüm teşviklerde faiz desteklerini önemli ölçüde artıracaklarını kaydetti.

Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı BTSO Ana Hizmet Binasında gerçekleştirildi. Toplantıya Bakan Kacır’ın yanı sıra Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa milletvekilleri, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bursa’nın güçlü bir üretim şehri olduğunu söyledi. İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararların ardından Sümerbank, İpek Fabrikası ve Türkiye’de ilk olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi gibi yatırımların kentte hayata geçirildiğini hatırlatan Başkan Burkay, “Bursa’mız güçlü bir kent kimliğine kavuşuyor” Bugün sanayinin gelişmesi o dönemde atılan adımlardan kaynaklanmaktadır.” “Bugün atacağımız adımlar önümüzdeki 50 yılımızı şekillendirecek” dedi.

Yeni yatırımlarla Bursa’nın Türkiye’nin kalkınma hedeflerindeki rolünü güçlendirmek istediklerini belirten İbrahim Burkay, mevcut üretim alanlarının buna engel olduğunu söyledi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Daha güçlü bir ekonomik yapı ve toplumsal kalkınmayı sağlayacak altyapı ve hizmetlerin mekânsal olarak planlanması, ülkemizin kalkınma politikalarında Bursa’mızın gücünü ve liderliğini pekiştirecektir. Ayrıca 8 bini aşkın ilimiz Kentte sıkışıp kalan sanayi sicil belgesine sahip üretim tesisleri KOBİ OSB’dir.” Planlı, modern ve güvenli alanlara geçiş mantığıyla hareket etmek firmalarımıza ve şehrimize büyük değer katacaktır. Karayolu, demiryolu ve denizyolu gibi ulaşım ağlarıyla entegre, depolama ve taşıma hizmetlerinin bir arada verileceği lojistik merkezlerinin kurulması, firmalarımıza da değerli bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, yeni nesil “Teşviklerle sektörlerimizin dönüşümü için çok değerli atılımlara imza attı. Bakanlığımızın destekleri ve katkıları, Bursa’nın yeni vizyonu ve daha yüksek düzeyde kalkınma sağlayan bir kent için çok değerli. Ülkemiz ekonomisine katma değer.Bursa iş dünyası olarak yeni nesil teknolojilerle ülkemizin belirlediği kalkınma hedeflerinde öncü rol oynamaya hazırız” dedi.

Başkan Burkay’ın ardından iş dünyası temsilcilerinin görüş, öneri ve taleplerini dinleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa’nın Türk ekonomisinin lokomotif şehirleri arasında yer aldığını söyledi. Türkiye genelinde büyük sanayi havzaları oluşturacaklarını belirten Mehmet Fatih Kacır, hem Bursa’da mevcut sanayi alanlarını genişletmeyi hem de şehri depreme hazırlayacak bölgeleri hazırlamayı hedeflediklerini söyledi.

“Bölgesel kalkınma hamlelerine ihtiyacımız var”

Türkiye’de bölgesel kalkınma girişimlerine ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Kacır, kalkınma ajanslarının sahip oldukları nitelikli insan kaynağıyla daha fazla görev ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğine inandığını kaydetti. Yatırım teşvik uygulamalarında kapsamlı bir dönüşüme hazırlandıklarını belirten Mehmet Fatih Kacır, “Bu dönüşümü gerçekleştirirken atacağımız birçok adımdan biri de Türkiye’de Bölgesel Kalkınma Hamlesi Programıdır. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesini başlattık. Geçen dönemde o programdan çok faydalandık. Bu programı şimdi daha da güçlendirmeye devam ediyoruz. Geçen yıl 750’ye yakın başvurunun 180’ine destek verdik. Bu 180 başvuruyla desteklediğimiz projeler hayata geçtiğinde yani 3 milyar dolarlık yatırım ve Ar-Ge projesi tamamlandığında Türkiye’nin yıllık cari açığının 7 milyar dolar kapanacağını düşünüyoruz.” Bunun etkisinin olacağını öngörüyoruz. Bu programın yanında Bölgesel Kalkınma Programını da getireceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Her bölge, gerçekten odaklandığı alanlarda yatırım yarışına girecek” dedi ve şöyle devam etti: “Doğru yatırımlar ancak özel sektör eliyle, kalkınmamızın uyumuyla yapılabilir. acenteler ve bölge yöneticileri, tıpkı endüstriyel saldırıda olduğu gibi, firmalarımız da güçlü bir şekilde faydalanma fırsatına sahip olacaklar.” “Hedefleri vereceğiz, proje alanlarını belirleyeceğiz. O alandaki özel branş yatırımlarını diğer yatırımlardan ayrı olarak tek tek veya kümeler halinde destekleyeceğiz. Kalkınma ajansları bölgelerde ve bölgelerde önümüzdeki 10 yılı planlayan bir yapıya sahip olacak. Bulundukları şehirlerde bu planlama çalışmaları dünya standartlarında gerçekleştirilecek.”

“KOSGEB limitleri yüzde 100 artacak”

Üretici firmaların en önemli destek mekanizmalarından biri olan KOSGEB’de limitlerin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Kacır, “Türk ekonomisinin geleceğini Ar-Ge, inovasyon ve ihracat belirleyecek. Kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda yine limitleri destekleyin. Bu hafta KOSGEB İcra Komitesi olarak takviye tedbirlerini en az yüzde 100 artırmayı hedefliyoruz. Teşvik uygulamamızda da kapsamlı reformlarla dijital ve yeşil dönüşüme çok güçlü bir destek vereceğiz. Şirketlerimizi yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm merkezleri ilan edeceğiz. 5 yıllık yol haritaları olacak. Mevcut dijital olgunluk seviyeleri belirlenecek. Benzer bir modeli bu alandaki Ar-Ge teşvikleri için de hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Teşviklerde faizler artıyor”

Bakanlık olarak tüm teşviklerdeki faiz desteklerini ciddi anlamda artıracaklarının müjdesini veren Mehmet Fatih Kacır, şunları söyledi:

“Biz de bunun hazırlıklarını yaptık. Strateji ve Bütçe Müdürlüğümüzle de aynı şekilde konuya yaklaşıyoruz. İnşallah yakın zamanda tüm bölgesel ve stratejik teşviklerde faiz ve temettü takviyelerini çok önemli bir seviyeye getireceğiz. Tabii ki mevcut parasal politikamız enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarına odaklıdır. Daima birlikteyiz.” Biz bu politikayı destekliyoruz. Ancak bir konuda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve diğer bakanlarımızla aynı fikirdeyiz. Yatırım kredilerinde faiz oranlarını mutlaka düşürmemiz lazım. Bunu yapmanın ideal yolu teşvikte güçlü faiz oranı temettü takviyeleri sağlamaktır. İnşallah yakın zamanda bu çalışma duyurulacaktır. Yatırımcılara yönelik faiz oranları bizim desteğimizdir. “Bu sayede mevcut seviyeden daha düşük bir seviyede olacak.”

“Mesleki eğitim özel sektör eliyle güçlendirilecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır da yatırım teşviklerinde mesleki eğitimin özellikle büyük şirketler tarafından desteklenmesini dikkate alacak bir plan yaptıklarını söyledi. Mehmet Fatih Kacır, “Mesleki eğitimde yeterlilik şartları çok hızlı değişiyor. Dolayısıyla bu dönüşüme ancak özel şubemiz öncülük edebilir. Bu görevi sadece okullarda verdiğimiz eğitimle yerine getirmemiz mümkün değil. Ancak özel şubemiz bunu yapıyor” dedi. Bu işi istediğimiz ölçüde sahiplenmiyoruz. Çok güzel meslek okullarımız var. OSB’ 1990’larda kurulmuş çok güzel meslek okullarımız var. Ancak büyük markalarımız bu işe bizim istediğimiz kadar çabuk sahiplenmiyor. Büyük markalarımız yatırım teşviki alırken bu teşvikleri düzenli olarak alacaklar, aldıkları teşviklerin belirli bir yüzdesini bizim onayımızla gerçekleştirecekleri eğitim faaliyetlerine ayırmak zorunda kalacaklar. Mesleki eğitim vereceğiz.”Eğitime öncelik vererek bu onayları vereceğiz. Bunun bir örneğini savunma sanayinde yaşadık. Türkiye’de tarihimizde ilk kez meslek liselerine tam puanla öğrenci kabul eden örnekler geçen yıl ortaya çıktı” dedi.

BTSO’nun mesleki eğitim alanındaki çalışmalarının Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini belirten Bakan Kacır, BUTGEM bünyesinde hayata geçirilen merkezle yeni nesil araçlara nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Mehmet Fatih Kacır, “Bursa’daki Togg gibi diğer dünya markalarının da yeni nesil araçlar üretmesini istiyoruz. Gerek üniversitede gerekse BTSO’nun eğitim merkezlerinde bu alanda mesleki eğitim konusunda yapılan çalışmaların çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. BTSO’yu tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde yeni “Geleceğin markalarıyla bu işbirliklerini daha da güçlendireceğiz” dedi. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu