Ekonomi

Sampath Bank dokuz ayda 22,0 milyar Rupi karla güçlü bir büyüme kaydetti

Sampath Bank PLC, çeşitli ekonomik zorluklarla karşılaşmasına rağmen 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü bir mali performans göstererek vergi öncesi kârını (PBT) 22,0 milyar Rupiye ve vergi sonrası kârını (PAT) 12,3 milyar Rupisine çıkardı. Bankanın başarısında brüt faiz gelirinin %44,6 artarak 153,4 milyar Rupi’ye ulaşması önemli rol oynadı.

Bankanın net ücret ve komisyon gelirleri (NFCI) de %10 oranında sağlıklı bir artış gösterdi. Ancak bu kısmen, Sri Lanka Rupisi’nin (LKR) ABD doları (USD) karşısında değer kazanmasından kaynaklanan döviz zararları nedeniyle 2,3 milyar Rupi tutarındaki net diğer işletme zararı ile kısmen dengelendi. Ancak Sampath Bank, vadeli döviz sözleşmelerinden elde ettiği değerleme avantajları sayesinde bu etkinin bir kısmını hafifletmeyi başardı.

Faiz oranlarındaki artışlar nedeniyle faiz giderleri gelirlerden daha hızlı artarken, net faiz geliri %0,3 oranında azalırken, Sampath Bank’ın ihtiyatlı karşılık ayırma stratejisi, değer düşüklüğü giderlerinde 14,4 milyar Rs’lik bir azalmaya yol açtı. Buna Bireysel Kıdemli Kredi (ISL) müşterilerinin değer düşüklüğündeki önemli azalma da dahildir.

Bankanın faaliyet giderleri, yıllık maaş artışları ve enflasyona bağlı fiyat artışları gibi etkenlerin etkisiyle %18,8 arttı. Devlet vergileri bu artışa %197,7’lik devasa bir artışla önemli ölçüde katkıda bulundu. Ayrıca Sampath Bank’ın toplam efektif vergi oranı, artan vergiler ve Sosyal Güvenlik Katkısı’nın (SSCL) uygulamaya konması nedeniyle 2022’nin aynı döneminde bildirilen %43,4’ten %57,1’e yükseldi.

Bilanço tarafında ise Sampath Bank’ın sermaye yeterlilik oranları, Ana Sermaye Tier 1 (CET 1), Tier 1 ve toplam sermaye oranları genel olarak sırasıyla %14,37 ve %17,73 oranında iyileşme kaydetti. Bunun nedeni kısmen artan Tier 2 sermayesi ve risk yüklü varlıklardaki düşüştü.

Bankanın varlık tabanı, büyük oranda Devlet Tahvillerine yapılan yatırımlar ve İç Borç Optimizasyon Programı (DDO) gibi girişimler sayesinde 161 milyar Rupi arttı. Toplam varlıklar, 31 Aralık 2022 itibarıyla 1,32 trilyon Rupi’den 30 Eylül 2023 itibarıyla 1,49 trilyon Rupi’ye yükseldi ve yıllık bazda %16,3 büyüme kaydetti. Toplam kredilerdeki 55 milyar rupilik düşüşe ve LKR’nin ABD doları karşısında değer kazanmasına rağmen Sampath Bank, 30 Eylül itibarıyla toplam mevduatını 112 milyar rupi artırarak 996 milyar rupiye çıkararak Cari Hesap Tasarruf Hesabı’nda (CASA) iyileşme kaydetti. oran.

Sampath Bank, performansı ve dayanıklılığı nedeniyle Hong Kong’da düzenlenen prestijli Euromoney Ödülleri töreninde “Sri Lanka’nın En İyi Bankası 2023” seçildi. Bu ödül, bankanın mükemmelliğe olan bağlılığını ve paydaşlarına önemli değer sunarken zorlu piyasa koşullarında yol alma becerisini vurgulamaktadır.

30 Eylül itibarıyla Ortalama Özsermaye Kârlılığı (vergi sonrası) %12,49’a yükselirken, Ortalama Etkin Kârlılık (vergi öncesi) %2,15 olarak gerçekleşti; bu da bankanın güçlü finansal performansını daha da güçlendiriyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu