Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı: “Yeni START anlaşmasını askıya alma kararı geri alınabilir”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (New START) askıya alındığını söylemesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yeni START anlaşmasını askıya alma kararı geri alınabilir” açıklaması geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasını (New START) askıya aldıklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Putin’in açıklamasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Yeni START’tan çekilme kararlarının gerekçelerini sıralayarak, “Bugün ABD açıkça Rusya’ya ‘stratejik yenilgi’ vermeye çalışıyor. Rusya ve Washington’un körüklediği gerilimler Ukrayna krizinin çok ötesine geçiyor: “Onun liderliğindeki Batı, ülkemize her düzeyde zarar vermeye çalışıyor. ABD politikasının Rusya’nın ulusal güvenliğini baltalamayı amaçladığını belirtmek için her türlü neden var. Bu anlaşmanın dayandığı ‘BAŞLAT’ unsurlarının unsuruyla çelişiyor. Aslında START’ın imzalandığı döneme göre koşullarda köklü bir değişiklikten bahsediyoruz.” .

Rusya’nın güvenliğinin NATO ve Batılı ülkeler tarafından nükleer silahlarla tehlikeye atıldığına işaret edilen açıklamada, “Yukarıda belirtilen tüm koşullardan hareketle Rus tarafı, ABD’nin New START’ı maddi olarak ihlal ettiğini, yani temel ilkeleri ihlal ettiğini düşünmektedir. anlaşmanın amaç ve hedeflerinin uygulanması için önemliydi ve bunu yaptığı sonucuna varmak zorundaydı”.

“START anlaşmasını askıya alma kararı geri alınabilir. Bunun için Washington’un siyasi irade göstermesi, genel olarak gerilimleri azaltmak için vicdani çabalar göstermesi ve anlaşmanın tam olarak uygulanması için koşulların yaratılması ve buna göre uygulanabilirliğinin sağlanması gerekir.” kapsamlı bir şekilde sağlanacak” denildi. ‘ söylendi. – MOSKOVA

habermuratli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu