Haber

Papa’dan Ezidilere yardım sözü: Elimizden gelen her şeyi yapacağız

Ezidi Miri Hazım Tahsin Beg ve beraberindeki heyet, Vatikan’da Papa Francis ile 40 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi. Resmi davet üzerine gerçekleşen görüşme hakkında açıklama yapan Mir Hazım Tahsin Beg, “Önemli bir görüşmeydi, bizi oldukça sıcak karşıladılar. Ezidilerin, Şengal’in ve Kürdistan’ın durumunu ele aldık” dedi.

Rudaw’ın aktardığına nazaran Mir Hazım Beg, Papa’nın kendisine, “Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Şengal sorununun çözülmesi için uluslararası toplumun Irak’a baskı yapmasını sağlamaya çalışacağız” dediğini aktardı. Heyette yer alan Mir Hazım Beg’in eşi Meyan Xatûn da, dünyadaki tüm bayanlara ve bilhassa de Ezidi bayanlara yapılan haksızlıkların son bulmasını istediğini söz ederek “Papa’dan, bir daha ferman yaşamamız için bize yardımcı olmasını istedim” dedi. Papa’nın ayrıyeten, Yunanistan ve Türkiye’deki Ezidilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yardım sözü verdiği belirtildi.

IŞİD, Musul’un kontrolünü ele geçirmesinden sonra sonra 03 Ağustos 2014’te Şengal ilçesine saldırarak yüzlerce Ezidi’yi katletmiş, binlerce kadın ve çocuğu da kaçırmıştı. IŞİD saldırılarından kaçan 10 binlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na sığınmıştı. Ezidi Kürtler 3 Ağustos 2014’teki saldırıyı “73’üncü ferman” olarak isimlendiriyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu