Haber

Pakistan’da protesto gösterisi yapan İmran Han’ın partisinden üst düzey isimler polise teslim oldu.

Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Han liderliğindeki Adalet Hareketi Partisi’nden (PTI) üst düzey isimler, “kanunsuzluğa ve ekonomik çöküşe dikkat çekmek için” Lahor’da polise teslim oldu.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre PTI, anayasal güvence altına alınmış temel haklara yönelik saldırılara ve ekonomik çöküşe karşı “Jail Bharo Tehreek” hareketini başlattı.

Lahor’daki Emniyet Müdürlüğü’ne giden PTI yönetici ve destekçileri polis tarafından içeri alınmadı.

Polis gözaltı aracının üzerine çıkan PTI taraftarları daha sonra araca binerek eylemlerini sürdürdü.

Gözaltına alınanlar arasında eski Dışişleri Bakanı ve PTI Genel Başkan Yardımcısı Shah Mahmoud Qureshi, PTI Genel Sekreteri Asad Umar ve partinin üst düzey isimlerinden Azam Khan Svati de bulunuyor.

Gözaltı aracının içinden paylaştığı videoda Qureshi, ülkedeki hukuksuzluk bitene kadar eylemlerinin devam edeceğini belirtti.

Peşaver’de de benzer bir hamle yapılacak.

PTI Genel Başkan Yardımcısı Chaudri Favad Hüseyin ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, 500-700 partilinin teslim olmak için karakola gittiğini, yarın Peşaver’de örnek bir eylem yapılacağını vurguladı.

PTI Genel Başkanı Han, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, anayasal güvence altına alınan temel haklarına yapılan baskınlar ve yolsuzluğun ekonomiyi getirdiği durum nedeniyle bu hareketi başlattıklarını söyledi.

Öte yandan yerel polis, polis tarafından herhangi bir tutuklama yapılmadığını ancak PTI yöneticileri ve destekçilerinin gözaltı aracına girdiğini kaydetti.

Pencap hükümeti tarafından Lahor’da çeşitli noktalarda bir meydana 4’ten fazla kişinin gelmesini yasaklayan bir uygulama hayata geçirildi. Böylelikle yönetimin teslim olan PTI taraftarlarının tutuklama kararları için uygun hukuki zemin oluşturmak istediği belirtiliyor.

İlk defa mülki idare aleyhine uygulanmaktadır.

Eski Pakistan Devlet Lideri General Muhammed Ziya’ül-Hak’ın askeri yönetimi sırasında protesto amacıyla bir emsal düzenlendi.

Ancak, ülke tarihinde ilk kez bu tür protestolar sivil bir hükümete karşı kullanılıyor.

İmran Han’ın hükümeti Nisan ayında düştü

Pakistan parlamentosunda 10 Nisan 2022’de yapılan inanç oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu alarak düştü.

Ülkede üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunlukla başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu