Ekonomi

Pakistan, Hint pilotu ülkesine teslim etti

Pakistanlı yetkililer, gözaltındaki Hint pilot Abhinandan Varthaman’ı, Hint yetkililere teslim etti.

İki ülke sınırındaki Wagah Sınır Kapısı’na getirilen pilotun yanında Hindistan’ın İslamabad’daki Hava Ataşeliği yetkilileri de yer aldı.

Wagah Hudut Kapısı’nda sağlık kontrolünden geçirilen Hint pilotun belgelerindeki eksikliklerden dolayı teslim süreci uzadı.

Sınır kapısından tekrar yakındaki bir askeri üsse götürülen pilota Hindistan’ın İslamabad Büyükelçiliği, Hava Ataşeliği ve Hindistan Hava Kuvvetleri yetkilileri de eşlik etti.

Pakistan’dan ayrılmadan önce ordu tarafından paylaşılan bir görüntüde konuşan Varthaman, Pakistan’da maksat saptamaya çalışırken vurulduğunu ve kendisini uçaktan fırlattığını belirterek, “İndiğim yerde birçok insan vardı ve kendimi kurtaracak tek kişi bendim. Silahımı düşürdüm ve kaçmaya başladım. İki Pakistanlı asker beni insanların elinden kurtardı.” diye konuştu.

Askerler tarafından götürüldüğü yerde kendisine birinci yardım yapıldığını söyleyen pilot, akabinde hastaneye götürüldüğünü anlattı.

Pakistan ordusunun kendisine âlâ davrandığını da tabir eden Varthaman, “Hint medyası gerçeği çarpıtıyor. En ufak şeyi bile çok büyük bir şeymiş gibi sunarak insanları yanlış yönlendiriyor.” dedi.

Pilotun hür bırakılmasına ait açıklama yapan Pakistan Dışişleri Bakanlığı, “Gözaltında olduğu sürece kendisine uluslararası hukukun gerektirdiği gibi davranıldı.” sözü kullanıldı.

Belgelerdeki eksikliklerin tamamlanmasının akabinde tek kullanımlık vize verilen pilot, yine Wagah Hudut Kapısı’na getirildikten sonra kendisini sınırın Hindistan tarafında bekleyen Hint yetkililere teslim edildi.

Pakistan jetleri tarafından düşürülmüştü

Hint pilotun uçağı, 27 Şubat sabahı girdiği Pakistan hava sahasında diğer Hint jetiyle birlikte Pakistan jetleri tarafından vurulmuş, Varthaman’ın uçağı Pakistan sonları içine düşmüştü.

Varthaman uçağından kendisini fırlatmış, paraşütle iniş yaptığı yerde Pakistanlı askerler tarafından gözaltına alınmıştı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hint pilotun bugün “barışçıl niyetlerinin göstergesi olarak serbest bırakılacağını” açıklamıştı.

Hindistan-Pakistan gerilimi

Hindistan ile Pakistan ortasındaki son tansiyon, Keşmir’in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat’ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı hücumla başladı.

Yeni Delhi idaresi, taarruzla ilgili Pakistan’ı suçladı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetti.

Hindistan, 26 Şubat’ta Keşmir Denetim Hattı’nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Pakistan da hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan’a ilişkin iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Ayrıyeten Pakistan uçakları Hindistan hava alanına girdi.

Hindistan, Pakistan’a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamadı.

Gelişmeler üzerine Pakistan tüm hava sahasını kapatırken, Hindistan bazı havaalanlarında uçuşları durdurdu.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’ı sıkıntıları diyalog yoluyla çözmeye ve sağduyuyu hakim kılmaya davet etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tansiyona ait yaptığı açıklamada, taraflara itidal telkin ederek, tansiyonun tırmanmasından kaçınmalarını istedi. Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da benzeri davetler yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu