Haber

“Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu” erişime açıldı

Diyabetli çocukların okulda inançlı biçimde vakit geçirmeleri ve başta öğretmenler olmak üzere tüm okul çalışanlarına eğitim verilmesi maksadıyla hazırlanan “Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu” erişime açıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tip 1 diyabet tanısı bulunan yaklaşık 23 bin öğrencinin, okul ortamında kan şekeri ölçümü ve insülin tedavisi için takviyeye muhtaçlık duyduğu belirtildi.

Bu nedenle okul yöneticileri, öğretmenler ve çalışanlarının diyabet konusundaki farkındalığının artırılması emeliyle, Ulusal Eğitim ve Sıhhat Bakanlıkları ile Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği ortasında protokol imzalandığı kaydedildi.

Açıklamada, protokol kapsamında bu husustaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları için hazırlanan “Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu”nun erişime açıldığı tabir edildi.

Diyabetli çocukların okulda inançlı halde vakit geçirmeleri ve başta öğretmenler olmak üzere tüm okul çalışanlarına eğitim vermeyi amaçlayan platform için yeni görüntüler hazırlandığı kaydedilen açıklamada, şimdiye kadar yapılmış belgeseller ve çalışmalardan da yararlı olabileceklerin platforma eklendiği aktarıldı.

Açıklamada, acil durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği ve zarurî bilgilere dair kaynak oluşturulan platformda öğretmenlerin, 1, 2 ve 3. düzey eğitimlerini tamamlayarak “Okulda Diyabet Programı Eğitim Belgesi” alabildiği belirtildi.

“Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu”na https://okuldadiyabet.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek.

“Herkesin katılımcı belgesi almasını hedefliyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, etrafında diyabetli kimse olsun olmasın, siteyi ziyaret eden herkesin yararlı bilgilere ulaştığını belirtti.

Platformdan eğitim alan okul işçisinin, diyabetli çocukların okul hayatı boyunca sıhhatlerinin korunması ve kendilerini inançta hissetmeleri için kıymetli bilgiler edindiğini aktaran Bakan Özer, “İlk etapta, tip 1 diyabetli öğrencisi olan öğretmenler ve tüm okul personelinin eğitimlerini tamamlaması sağlanacak. Sonraki etapta öğretmen, okul hemşiresi veya okul personelimiz için hazırlanan Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu’ndaki eğitim modülünü başarıyla tamamlayan herkesin katılımcı belgesi almasını hedefliyoruz.” tabirini kullandı.

Bakan Özer, tüm veli, öğretmen ve okul yöneticilerini platformu kullanmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu