Haber

Merkez Bankası’nın faiz artırımı dünya basınında! Hepsi aynı yorumu yapıyor

merkez bankası Faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarması dünya basınında yankı buldu. BBC, Reuters, The Wall Street Journal gibi daha birçok dünyaca ünlü haberler Kanal faiz kararı için aynı yorumu yaptı. Haberde, Türkiye’nin faiz politikasında büyük bir değişikliğe gittiği belirtilirken, “Ekonomide U dönüşü gerçekleşti”, “Türkiye faizleri neredeyse ikiye katlıyor ama piyasalar diyor ki” yorumlarında bulunuldu. yetmez”, “Seçim sonrası sıkılaşma beklentilerin altında kaldı”.

“BÜYÜK BİR DEĞİŞİMİN İMZALARINI ALIYORUZ”

İngiliz haber ajansı BBC’nin haberinde, olağan dışı bir artış yaşandığına dikkat çekilerek, “Ekonomide U dönüşü gerçekleşti. 6,5 puanlık artış ekonomistlerin beklediğinden çok daha düşük. Ancak bu, mücadele için getirilen yeni inovasyondan kaynaklanıyor. şişirme. ekonomiEkibinin politikasında büyük bir değişikliğe işaret ediyor” dedi.

“PAZARLAR YETERLİ DEĞİL”

The Wall Street Journal’ın kaydettiği haberde, “Türkiye faiz oranlarını neredeyse ikiye katlıyor ama piyasalar bunun yeterli olmadığını söylüyor” denildi.

“BEKLENTİLER İÇİN”

Reuters ise faiz kararını şu şekilde gördü: “TCMB, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikasını ana faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkararak değiştirdi. oy Post-sıkma beklentilerin altında kaldı. Banka, yeni Başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki ilk toplantısında yılların gevşek politikasını değiştirdi.”

“ENFLASYON POLİTİKASINDA GERİYE DÖNÜŞ”

CNN’in yaptığı haberde faiz artışı, “Erdoğan enflasyonu düşürme politikasından vazgeçti ve Türkiye’nin faiz oranlarını yüzde 15’e çıkardı” ifadeleriyle servis edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu