Haber

Macaristan Başbakanı Orban’dan Çin’in barış planına destek

Macaristan parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada Orban şunları söyledi: Ateşkes sağlanmalı ve barış görüşmeleri başlamalıdır. Macaristan tüm uluslararası forumlarda barış çağrısı yapıyor. Çoğu ülkenin barışı desteklediğini görüyorum. Macaristan kendisini dünyanın çoğundan izole edemez. Bu nedenle Çin’in planını önemli görüyor ve destekliyoruz.”terimini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki krize çözüm bulmak amacıyla 12 maddeden oluşan planını açıkladı.

“TürkAkım’a da saldırırlarsa bu kez ucuza kaçamazlar”

orban, Macaristan’a doğal gaz sağlayan güney boru hattının Macaristan ekonomisinin lokomotifi haline geldiğini hatırlatmak isterim. Bildiğiniz gibi Kuzey Akım’daki patlama bir terör saldırısıydı. Bunu kim yaptıysa terör eylemiydi. Rusya’dan gelen gazın Avrupa’ya ulaşmasını engellemek için bunu kuzeyde yaptılarsa, aynısını güneyde de yapabilirler. Sırbistan ile birlikte bunu TürkAkım’da yaparlarsa artık Kuzey Akım’daki patlamada olduğu gibi kaçıp saklanamayacaklar.” sözünü kullandı.

‘Böyle devam ederse Ukrayna’ya asker gönderen ülkeler olabilir’

“Bölgemizde bir yıldır savaş var” diyen Orban, şöyle devam etti:

Bu tüm dünya için kötü. Avrupa yavaş yavaş savaşa doğru sürükleniyor. Ülkeler tanklarını gönderiyor, şimdi savaş uçağı göndermekten bahsediyorlar ve bu böyle devam ederse asker gönderenler olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu