Haber

Karantina Kararı Türkiye’de Çin Yeni Yılı Kutlamasına Yansıdı

Çin klasik takvimine göre yeni yıla 22 Ocak 2023 tarihinde girecek. Çin’in en büyük bayramı (Bahar Şenliği) olarak kutlanan Çin Yeni Yılı, Türkiye’de de düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Çin Kültür Merkezi’nin Kadıköy şubesinde gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl da özel bir açıklaması var.

Çin’de Karantina Sona Erdi Türk İşadamı ve Öğrenciler Çin’e Gidiyor:

Çok sayıda Türk iş adamı ve öğrencinin beklediği karar olan Çin’e giriş yapanlara uygulanan karantina tedbiri 8 Ocak 2023’te kaldırıldı. Böylece Çin ile ticaret yapan Türk işadamları ve Çin’de eğitim gören öğrenciler Çin’e daha rahat giriş yapmaya başladı. Bu karara teşekkür anlamına gelen kutlama programı Türk-Çin Kültür Derneği tarafından düzenlendi.

Türkler ve Çinliler Bir Arada Olduğunda Daha Üretken:

Bahar Şenliği kutlamasında konuşan Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı, uzun süredir sadece online etkinliklerle kutlanan Çin Bahar Şenliği’nin yeniden yüz yüze kutlanabilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Karslı yaptığı konuşmada, temel medeniyetlerin mimarları olan Türk ve Çin halklarının tarih boyunca dünya kültürüne en büyük katkıları hep yoklukta yaptıklarını söyledi. Bunlardan en öne çıkan ikisi “Tarihi İpek Yolu” ve günümüzdeki “Kuşak ve Yol” girişimidir. İfadelerini kullandı. Karslı, “Umarım bir daha ayrı günler yaşanmaz, barış ve dostluk içinde birlikte üretmeye devam edeceğiz.” dedim.

Düzenlenen Çin Kültürel Etkinlikleri:

Yarışma ve gösterilerin düzenlendiği programda Çince öğrenen öğrenciler Çin Yeni Yılı müziklerini seslendirdiler. WDP Eğitmeni (Wudang Prensipleri) İpek Özkan tarafından Tai Chi gösterisi gerçekleştirildi. derneğin düzenlediği “İpek Yolu Mektupları”Yarışmanın ödül töreninin de yapıldığı programda, yarışmacıları Çin’de temsil eden Türkiye’deki arkadaşları ödüllerini aldı.

Türk Derneği Gönüllüleri Çinli Öğrencilere Yardım Ediyor:

Çin’de “Mavi Türkiye” olarak bilinen Türkiye, Çinlilerin en beğendiği ülkelerden biridir. Çince öğrenen dernek gönüllüleri ile programda Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler öne çıktı. Çinli öğrencilere Türkiye’de kaldıkları süre boyunca eşlik edecek olan derneğin Türk gönüllüleri, Türkiye’de kaldıkları süre boyunca Çinli arkadaşlarının hem Türk’ü hem de Türk kültürünü öğrenmelerine yardımcı olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu