Haber

Japonya, İran destekli Husilerin ele geçirdiği kargo gemisini kınadı

Japonya, İran destekli Husilerin Kızıldeniz’deki Yemen’de ele geçirdiği kargo gemisini bir Japon şirketinin işlettiğini belirterek, el koyma hamlesini kınadı.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, kargo gemisinin Nippon Yusen’e (NYK Line) ait olduğunu ve “ele geçirme eylemini kesinlikle kınadıklarını” söyledi.

Kargo gemisinde Japon vatandaşının bulunmadığını belirten Matsuno, geminin ve mürettebatının güvenliği ve serbest bırakılması için ilgili ülkelerle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Japonya Ulaştırma, Altyapı, Arazi ve Turizm Bakanı Saito Tetsuo, yaptığı açıklamada, durumu çözmek için ilgili kuruluşlarla ve Japon şirketle temas halinde olduklarını belirtti.

Tokyo merkezli NYK Line, yaptığı açıklamada, operasyonunda “Galaxy Leader” isimli kargo gemisinin Hudaydah sahili yakınlarında ele geçirildiğini ve gemide İsrail vatandaşı bulunmadığını belirtti.

Açıklamada, el konulduğu sırada herhangi bir kargo taşımayan kargo gemisinde Bulgaristan, Ukrayna, Filipinler, Meksika ve Romanya’dan 25 mürettebatın bulunduğu bildirildi.

Kargo gemisinin “araç taşımak için kullanıldığını” belirten şirket, “Gemideki mürettebatın güvenliğini teyit ediyoruz” dedi. dedi.

Kyodo ajansının İsrail haberinde, geminin Türkiye’den yola çıkıp Süveyş Kanalı’nı geçerek bir Hindistan limanına ulaşmayı planladığı belirtildi.

İsrail’in Walla gazetesinde hafta sonu yayınlanan ve ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, geminin ortakları arasında bir İsrail şirketinin de yer aldığı iddia edildi.

İran destekli Husilerin Yemen’de Japon ulusal basınına yansıyan açıklamasında, Husi güçlerinin kargo gemisini Yemen’e götürdüğü kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu