Ekonomi

İzmir Ticaret Borsası Tarım Gençlerin Fikirleriyle Yükseliyor Yarışması Sonuçları Açıklandı

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) tarım alanında çalışmak isteyen gençleri desteklemek amacıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen “Gençlerle Yükselen Tarım Fikir Yarışması” sonuçları açıklandı.

İTB’den yapılan açıklamaya göre yarışmanın amacı, çağdaş tarım uygulamalarını geliştirerek gençleri tarımda yenilik yaratacak fikirler üretmeye teşvik etmek ve tarımın farklı çalışma alanlarıyla entegrasyonunu sağlamaktı.

Uzmanlardan oluşan seçici kurul, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Kategorisinde Ali Esat Kuzucuk’un “Chia Tohumunun Sağlık ve Glutensiz Şalgam Suyu Üretimine Etkilerinin Araştırılması” ve Hatice Ün’ün “Çırçır Atıklarından Faydalanarak Topraksız Tarım” adlı çalışmasını seçti. Çevre Dostu Tarım Kategorisinde. “Tarımda Deneme ve Su Tasarrufunun Sağlanması”, Akıllı Tarım Kategorisinde Buğra Çelebi’nin “Tarım Araçları için Modüler Piezoelektrik Sinir Sistemi Kiti”, Kırsal Kalkınma Kategorisinde Merve Bozdemir Akçil’in “Siber Emek (Tarımsal İstihdam Portalı)” proje fikri birincilik ödülüne layık görüldü. yer. testere.

Çevre Dostu Tarım Kategorisinde ise Mehmet Barış Kolakan’ın “Depolanan Bazı Eser ve Ürünlerde Hasara Neden Olan 3 İlacın Yapay Zeka ve Taşınabilir Uygulamalarla Teşhisi” ve Fatma Gizem Zincir’in “Plasticversus” projeleri mansiyon ödülü aldı.

Yarışmada 12 proje sergilenmeye değer görüldü.

“Gençlerimizin yanındayız”

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, borsalarının “tarımın zenginliğini marka stratejisi olarak dönüştürmeyi” benimsediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ülkemizin geleceği olan gençlerimizi tarım ve hayvancılık sektöründe tutmak çok önemsediğimiz ve uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konudur. Üstelik bu yarışın Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesi de Gençlerimize karşı sorumluluğumuzu daha da artırdı.Ülke tarımının sonsuza kadar ileriye gitmesi için üstlendiğimiz misyonla tarım “Gençlerimizle birlikte zenginliği dönüştürmek bizim için büyük değer taşıyor. Ödül alan ve sergilenen yarışmacılarımızı yürekten kutluyorum. ‘Gelenekten geleceğe’ anlayışıyla hareket eden İTB olarak bu yolda gençlerimizi her zaman destekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu