Haber

İstiklal Caddesi’nde sahte dolar dağıtan sanıklardan 13’ü beraat etti

GAYE ŞEYMA CAN

İstiklal Caddesi’nde sahte dolar dağıttığı ve bu görüntüyü sosyal medyada “İhtiyaç sahiplerine dolar dağıtalım” yazısı ile paylaştığı için ‘toplumsal sınıf farklılığına dayanarak toplumun bir kesimini alenen aşağılama’ suçundan yargılanan 14 sanıktan 13’ü Taksim’deki sanıklardan biri beraat etti, biri 7 ay 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir gün hapis cezasına çarptırıldı.

Taksim İstiklal Caddesi’nde yürürken dolar dağıtan ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan 14 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması 6 Ağustos 2023’te görüldü. İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar katılmazken, duruşmada avukatları hazır bulundu.

RÖPORTAJDA 1 YILA KADAR HAPİS CEZASIYLA CEZALANDIRILMALARI İSTEDİ

Savcı mütalaasında, sanıkların, bilinmeyen sayıda kişinin görebileceği İstiklal Caddesi’nde 1 dolarlık banknotları havaya saçarak, ekonomik açıdan dezavantajlı durumdaki kişileri küçük düşürme kastıyla hareket ettikleri, bu banknotları kayıt altına aldıkları belirtildi. Saçtıkları paraların vatandaşlar tarafından toplandığı an, bu kayıtları sosyal medya hesaplarında paylaştı. Sanıkların ‘halkın bir kesimini toplumsal sınıf farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçunu işledikleri gerekçesiyle 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

AVUKAT TATAR: “BURADAKİ AMAÇ KENDİ REKLAMLARINI YAPMAK”

Sanık Serhat G’nin avukatı Dilan Sinem Tatar ise, “Söz konusu eylem Taksim Meydanı gibi varlıklı kişilerin ve turistlerin yoğun olduğu bir bölgede gerçekleşmiştir. Müvekkillerimin amacı sadece dikkat çekmektir. Eğer amacı aşağılamak olsaydı. alt sınıf ya da toplumun bir kesimi böyle yapmazlardı.Müvekkilim suçu “Suç işleme kastı yoktur. Burada amaç bazı olaylarla ilgili videolar hazırlayarak kendi reklamını yapmaktır. Suçun unsurları henüz oluşmamıştır, beraatını talep ediyoruz” dedi.

BİR sanığa hapis cezası verildi

Mahkeme, sanık Serhat G.’yi ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırırken, diğer 13 sanığı ise hata işledikleri kanıtlanamadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu