Haber

HDP’li Buldan, Özdağ ile Kılıçdaroğlu arasında imzalanan protokolü tanımadı

2. tip Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu destek vereceğini açıkladı İki isim arasında protokol imzalandı. 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1’inci varyantında Millet İttifakı’nın adayı. Kemal KılıçdaroğluBu noktada HDP-Yeşil Sol Parti’nin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

“ERDOĞAN ASLA BİR SEÇENEK OLMAYACAK”

HDP Eş Genel Başkanı dün taraflar adına bir açıklama yaptı. Pervin Buldan “Amaç, özgür, demokratik, adil, ayrımcılığın olmadığı, halkın yönetime katılabildiği bir rejim oluşturmaktır. Dolayısıyla Erdoğan bizim için hiçbir zaman bir seçenek değildir, tek seçenek onu ve temsil ettiği hükümeti değiştirmektir. dedi. Bu açıklama, HDP’nin gönüllü olmasa da Kılıçdaroğlu’na takviye vereceği şeklinde yorumlandı.

ÖZDAĞ’IN IRKÇI VE FAŞİST SÖYLEŞMELERİNE SALDIRMIYORUZ”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Mardin eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Yeşil Sol Parti’den seçilen milletvekilleri ve basın mensupları ile bugün Diyarbakır’da bir otelde bir araya geldi. 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri hakkında açıklamalarda bulunan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve Zafer Partisi Genel Lideri Buldan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile protokol imzaladı. Ümit Özdağnin söylemine dikkat çekiyor. Ümit Özdağ İkisini de ifade etmek isterim. bu yüzden biz Ümit ÖzdağOnun ne dediği umurumuzda değil. Ümit ÖzdağIrkçı ve faşist söylemlere asla takılmayız.”

“ESAS ESASI KILIÇDAROĞLU ÖNÜNDE VERİLEN SÖZLERDİR”

Buldan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bizim için esas olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun topluma verdiği sözlerdir. Daha önce Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalar. Ümit Özdağ ile ikinci cinsiyette kazanmak için protokol imzalamış olabilirler. Ancak bizim için dayanak Sayın Kılıçdaroğlu’dur’ Bunlar Türk hükümetinin halka yaptığı açıklamalar ve vaatlerdir.Bunlar kayyum meselesine ilişkin hem Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümüne ilişkin hem de Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümüne ilişkin açıklamalardır. Türkiye’nin geleceği için demokratikleşme yönünde atılması gereken adımlar.Bunu esas alıyoruz ve bakıyoruz.İşte bu yüzden Ümit Özdağ son zamanlarda ırkçı ve faşist söylemleri çok yaygın bir biçimde kullanıyor.Düşmanlığını bir kez daha ortaya koyuyor. Kürt halkına bir takım oyunlar oynamaya çalışıyor.Ama biz bu oyunlara asla ama asla gelmeyeceğiz.Asıl sorunumuz demokratikleşme sorunudur.Asıl sorunumuz Türkiye.Türkiye’nin geleceğidir. Türkiye’nin demokratikleşmesidir. Bu yüzden ırkçı ve faşist söylemlerin bizi bağlayıcı bir yanı yok.

“KESİNLİKLE SÜT FIRSAT DEĞİL”

Seçimlere fazla takılma. Kılıçdaroğlu mu yoksa Erdoğan mı gelecek? İşimiz aynı olacak. 40 yıldır yaptıklarımızın devamıdır. Doğal olarak Kürt halkı büyük bir bedel ödedi. Kürt halkının bu ülkeye faşizm getirenlerin yanında yer alması mümkün değildir. Kayyım sorunu elbette Kürt halkının iradesine ipotektir. Bunun farkındayız. Kim gelirse gelsin bu ipoteğe karşı duruşumuzu göstereceğiz. Yerel yönetimlerde hiçbir arkadaşımıza dava açılmadı ama belediye başkanı olduktan sonra davalar açıldı ve zanlı konumuna düştü. Kürt siyasetçiler cezaevinde, dokunulmazlıkları kaldırıldı. Muhalefet elbette sütten çıkmış bir şey değil ama biz Kılıçdaroğlu’nun yanında kalıyoruz çünkü biz 2 tercihten yanayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu