Seyahat

Greenpeace’in araştırmasına göre Avrupa’da trenle seyahat etmek uçak alternatifinden daha pahalı

Greenpeace’in araştırmasında Avrupa’da trenle seyahat etmenin uçak alternatifinden daha değerli olduğu ortaya çıktı.

Politico’nun haberine göre Greenpeace, insanların seyahat tercihlerini inceleyen yeni bir araştırma gerçekleştirdi.

Avrupa seyahat rotasındaki 112 uçak ve trenin fiyatlarının karşılaştırıldığı çalışmada, uçakların trenlere göre daha fazla sera gazı üretmesine rağmen insanların uçakla seyahat etmeyi tercih ettiği tespit edildi.

Araştırmanın raporunda, 112 güzergahtan sadece 23’ünde tren yolculuğunun daha uygun fiyatlı olduğu belirtilirken, tren yolculuğunun hava yolculuğuna göre yüzde 71 daha değerli olduğuna dikkat çekildi.

Polonya’da tren seyahatinin maliyetinin uçak alternatifinin yarısı kadar olduğu belirtilirken, tren seyahati için en pahalı ülkenin İngiltere olduğu belirtildi.

Yolcuların İngiltere’de tren seyahatlerine dört kat daha fazla para ödediği belirtilen raporda, Barselona’dan Londra’ya trenle seyahat etmenin maliyetinin yaklaşık 384 avro olduğu belirtilirken, güzergahtaki uçak fiyatlarının 12,99 avroya gerilediği belirtildi.

Avrupa’nın en çok tercih edilen üçüncü kısa mesafeli güzergahı olan Londra-Barselona seferlerinde trenleri tercih eden yolcuların 461 bin ton zararlı sera gazı salınımını engelleyeceği kaydedildi.

Avrupa’da trenle seyahat etmenin birden fazla ülkede bilet alınmasını gerektirmesi nedeniyle daha karmaşık olduğu belirtilen rapor, seyahatin daha ekonomik ve iklim dostu olması için “Avrupa’daki tüm toplu taşıma araçlarında geçerli bir bilet” getirilmesini talep ediyor.

yesilhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu