Teknoloji

Elon Musk tarih verdi! Tesla ilk robot taksisini tanıtacak…

Tesla CEO Elon Musk, X’te yaptığı bir sosyal medya paylaşımında, robot taksi ürününü 8 Ağustos’ta açıklayacağını söyledi.

Musk yıllardır robot taksi projesinden bahsediyor ve yatırımcılar büyümenin yavaşladığı bir dönemde şirkete karşı temkinli davranırken bu proje otomobil üreticisi için önemli bir yeni iş kolu olabilir.

DUYURUNUN ARDINDAN TESLA’NIN HİSSELERİ ARTTI

Musk’ın tweet’inin ardından Tesla hisseleri genişletilmiş işlemlerde %3’ün üzerinde yükseldi.

Musk, Reuters’in Tesla’nın merakla beklenen düşük maliyetli otomobil modeline ilişkin planların rafa kaldırıldığını bildirmesinin ardından Cuma günü açıklama tarihini paylaştı. Musk Reuters’ı “yalan söylemekle” suçladı.

Elon Musk 2015 yılında hissedarlara Tesla’nın otomobillerinin üç yıl içinde “tam özerkliğe” ulaşacağını söylemişti. 2016 yılında ise Tesla’nın bir sonraki yılın sonuna kadar araçlarından birini herhangi bir insan müdahalesi gerektirmeden ülke çapında bir sürüşe gönderebileceğini söyledi.

Tesla henüz bir robot taksi, otonom araç ya da araçlarını “seviye 3” otomatik araçlara dönüştürebilecek bir teknoloji sunmadı. Bununla birlikte Tesla, standart bir Autopilot seçeneği veya premium Full Self-Driving “FSD” seçeneği de dahil olmak üzere gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) sunmaktadır; bunlardan ikincisi ABD aboneleri için aylık 199 $ veya peşin 12.000 $ ‘dır.

OTOPİLOT ÖZELLİĞİNİ TÜM MÜŞTERİLERİNİN KULLANIMINA AÇMIŞTI

Musk, çeyrek sonu satışları için kısa bir süre önce tüm satış ve servis personelinin anahtarları teslim etmeden önce müşterilere FSD’yi kurmasını ve demo yapmasını zorunlu kıldı. Çalışanlara gönderdiği bir e-postada, “Neredeyse hiç kimse FSD’nin gerçekte ne kadar iyi çalıştığının (denetimli) farkında değil. Bunun teslimat sürecini yavaşlatacağını biliyorum, ancak yine de zor bir gereklilik.”

Adına rağmen, Tesla’nın premium seçeneği direksiyonda her an direksiyonu kırmaya ya da fren yapmaya hazır bir insan sürücü gerektiriyor.

ROBOT TAKSİ PAZARINDA REKABET BÜYÜYOR

Alphabet’in otonom araç birimi Waymo, Phoenix, San Francisco ve Los Angeles’ta ticari, sürücüsüz araç çağırma hizmetleri sunuyor ve Tesla’nın ana üssü Austin, Teksas’ta çalışmalarını hızlandırıyor. Waymo ayrıca kısa bir süre önce Uber ile çok yıllı bir ortaklık kurdu ve robotaksilerini Arizona’da Uber Eats için yemek dağıtımında kullanacak. Çin’de Didi’nin otonom birimi Guangzhou gibi pazarlarda ticari olarak faaliyet gösteriyor. İngiltere’de Wayve ve ABD’de Zoox gibi şirketler robotaksilerini test etmeye devam ediyor.

BAZI ŞİRKETLER KALABALIK PAZARDA ZOR ZAMANLAR GEÇİRDİ

Apple Cuma günü kendi kendine sürüş birimini kapattı ve projeyle ilişkili olan yaklaşık 600 kişiyi işten çıkardı. GM’nin Cruise hizmeti daha önce San Francisco’da sürücüsüz araç hizmetleri sunmuş ve bir kazanın ardından yasal inceleme altında kapatılmıştı. Olaydan bu yana Cruise’un robot taksi filosu yere indirildi, yerel ve federal hükümetler kendi soruşturmalarını başlattı ve Cruise liderliğinin içi boşaltıldı.

Tesla’da “tanıtım” tarihleri, yeni bir ürünün ticari olarak piyasaya sürülmesi için yakın bir tarihi öngörmez. Örneğin Tesla, tamamen elektrikli ağır hizmet kamyonu Semi’yi 2017’de tanıttı ve Aralık 2022’ye kadar teslimatlara başlamadı. Bugün hala çok az sayıda Semi üretiyor ve satıyor

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu