Haber

Çin’de Doxuri Tayfunu alarmı: 67 milyon dolarlık ekonomik kayıp

– Çin’de Typhoon Doxuri uyarısı

Fujian eyaletinde 67 milyon dolarlık ekonomik kayıp

PEKİN – Dün Çin’in doğusundan giren Doxuri Tayfunu, ülkenin kuzey bölgesini etkileyerek şiddetli yağışlara neden olurken, Pekin’de kırmızı alarm verildi. Tayfunun eyalette yol açtığı ekonomik kaybın 67 milyon dolar olduğu açıklandı.

Çin’in doğusundaki Fujian eyaletinden dün giriş yapan Doksuri Tayfunu, bugün başkent Pekin de dahil olmak üzere kuzey kesimi etkiledi. Bu yıl Çin’i vuran beşinci tayfun olan Doksuri Tayfunu, Pekin’in yanı sıra Hebei ve Shandong eyaletlerinde şiddetli yağmurlara neden oldu. Çin Meteoroloji İdaresi’nden bugün yapılan açıklamada, Dokusuri Tayfunu’nun yoğunluğunun azaldığı ancak etkisinin devam edeceği belirtildi.

Pekin’de kırmızı alarm

Başkent Pekin ve Tianjin ile Shandong ve Hebei eyaletlerini kapsayan bölgede yağışın 600 milimetreye kadar ulaşabileceği uyarısında bulunan kırmızı alarm verildi. Pekin meteoroloji ofisi bugün bir bildiri yayınlayarak başkentte bu gece başlayıp Salı gününe kadar devam edecek sağanak yağış uyarısında bulundu. Sporetkinlikler iptal edildi, turistik yerler ve parklar kapatıldı.

Pekin Belediyesi Taşkın Kontrol Departmanından yapılan açıklamada, kurtarma çalışmaları için 200 binden fazla personelin seferber edildiği, 3 binden fazla kişinin ise güvenli noktalara tahliye edildiği bilgisi verildi. Pekin’e komşu olan Hebei eyaletinde meteorolojik afetlerle efor seviyesi 2. seviyeye yükseldi. Hebei’de şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle kırmızı alarm verilirken, dağlık bölgelerde olası heyelanlara karşı bölge halkına uyarılarda bulunuldu.

Fujian eyaletindeki en kötü tayfun

Dokusuri Tayfunu dün ülkenin doğusundaki Fujian eyaletinde fırtına ve şiddetli yağışlara neden oldu. Dokusuri’nin, 2016 yılında Meranti Tayfunu’ndan bu yana Fujian eyaletini etkileyen en şiddetli tayfun olduğu belirtildi. Fujian eyaletinde 880 binden fazla kişinin hayatını etkileyen tayfun nedeniyle 354 binden fazla kişinin tahliye edildiği belirtildi. Tayfunun ilde yol açtığı ekonomik kayıp 67 milyon dolar olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu