Ekonomi

Carrick yeni meme kanseri tedavisinin denemelerine başladı

BOSTON – Onkoloji alanında uzmanlaşmış bir biyofarmasötik şirketi olan Carrick Therapeutics, kesin bir metastatik meme kanseri tipini tedavi etmeyi amaçlayan yeni bir kombinasyon terapisi için Faz 1b/2 klinik denemesine başladı. Samurasiklib ve vepdegestrantı içeren bu çalışma, daha önce CDK4/6 inhibitör tedavisi görmüş hastalarda östrojen reseptörü pozitif, insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2-negatif (ER+/HER2-) meme kanserini hedefler.

Denemede ilk hastaya doz uygulandı ve bu tedavilerin geliştirilmesinde önemli bir adım atıldı. Carrick tarafından geliştirilen Samuraciclib, oral bir CDK7 inhibitörüdür; Arvinas ve Pfizer tarafından ortaklaşa geliştirilen vepdegestrant ise PROTAC teknolojisini kullanan bir oral östrojen reseptör bozucudur.

TACTIVE-U olarak tanımlanan ve NCT06125522 çalışma numarası altında listelenen klinik çalışma, iki bölüm halinde yapılandırılmıştır. İlk aşamada kombinasyon tedavisi için uygun dozajların belirlenmesine odaklanılırken, bir sonraki aşamada belirlenen dozların daha geniş bir hasta grubundaki güvenliği ve etkinliği değerlendirilecek.

Carrick Therapeutics CEO’su Tim Pearson, vepdegestrant için ilk cesaret verici verilere ve Pfizer’in meme kanseri tedavilerindeki uzmanlığına atıfta bulunarak kombinasyon terapisinin potansiyeli hakkındaki iyimserliğini dile getirdi.

Vepdegestrant, klinik öncesi çalışmalarda tümör hücrelerinde %97’ye varan östrojen reseptör bozulması ve tek bir casus olarak değerli tümör küçülmesiyle umut verici sonuçlar göstermiştir. Ayrıca, hem tek başına hem de bir CDK4/6 inhibitörü ile kombinasyon halinde standart bir bakım maddesi olan fulvestrant ile karşılaştırıldığında gelişmiş anti-tümör aktivitesi gösterdi.

Samuraciclib, CDK4/6i’ye dirençli HR+, HER2- ilerlemiş meme kanseri için fulvestrant ile kombinasyon halinde kullanılmak üzere ABD FDA’dan Fast Track atamasını almıştır. Carrick aynı zamanda samurasiklib’in diğer kanserlerdeki potansiyelini de araştırıyor ve daha ileri kombinasyon çalışmaları için Roche, Menarini Group ve Arvinas/Pfizer ile işbirliği yapıyor.

Bu klinik çalışma, Arvinas ile Pfizer arasındaki ortak geliştirme maliyetlerini, ticarileştirme giderlerini ve kârı içeren daha büyük bir işbirliğinin parçasıdır. Çalışmanın ilerleyişi güvenlik ve anti-tümör aktivitesi açısından izlenmeye devam edecek.

Bu makaledeki bilgiler bir basın bültenine dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu