Haber

Bitlis’te öğrenciler söyledikleri şarkılarla diyaliz hastalarına moral verdi

Bitlis’te Ziya Eren Hoş Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği müzikler, diyaliz hastalarına moral oldu.

Bitlis Devlet Hastanesi idarecileri, haftanın muhakkak günlerinde diyaliz ünitesine gelen hastalara dayanak olmak emeliyle müzik aktifliği düzenlemek için lisenin yöneticileriyle görüştü.

Bunun üzerine, müzik öğretmeni Gülistan Çimen İlci ile hastanenin diyaliz ünitesine gelen 12 öğrenci, tedavi gören hastalar için müzik ve türküler seslendirdi.

Öğretmen ve öğrenciler, daha sonra hastalarla sohbet etti, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başhekim Yardımcısı Ali Aker, gazetecilere, hastaların bazen haftanın 5 günü diyaliz makinesine bağlanmalarının toplumsal hayatlarını etkilediğini söyledi.

Diyaliz hastalarının vakitlerinin büyük kısmını serviste geçirdiğini anlatan Aker, şöyle konuştu:

“Tedaviler sadece tıbbi manada ilaçla olmuyor. İnsanların psikolojik durumlarını da dikkate almak lazım. Onların psikolojik durumlarını yükseltmek amacıyla etkinlik yaptık. Tıbbi tedavinin yanında moral olsun diye bu tür etkinlikleri yapmaya çalışıyoruz. Bugün de diyaliz hastalarına dikkati çekmek ve gidemedikleri sosyal etkinlikleri bir nebze de olsa ayaklarına getirip mutlu olmalarını sağlamak istedik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Müzik öğretmeni İlci de farkındalık oluşturmak için diyaliz merkezine geldiklerini belirterek, “İki ay önce diyaliz merkezinde kayınpederimi kaybettik. Bu nedenle katıldığımız etkinlik benim için çok anlamlı oldu. Açıkçası gelmekte zorlandım ama umarım iyi gelmiştir.” diye konuştu.

Öğrencilerden Muhammet Sipan ise hastalar için konser verdiklerini tabir ederek, “Kendilerini mutlu hissetmeleri güzel etki yarattı. Biz de onlara destek vermekten mutluluk duyduk. Hastaların kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.” dedi.

Yaklaşık 8 yıldır diyaliz ünitesine gelen hasta Sabiha Argut, çok hoş bir aktifliğin düzenlendiğini lisana getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu