Sağlık

Bilim İnsanları Uyarıyor: Bir Sonraki Salgın Şimdiye Kadarki En Ölümcül Hastalık Olabilir!

Bilim insanları bir sonraki salgının insanlık tarihindeki en bulaşıcı ve ölümcül hastalık olabileceği konusunda uyarıyor. Detaylar için buyurun…?

Kaynak:https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Bilim insanları bir sonraki salgının insanlık tarihindeki en bulaşıcı ve ölümcül hastalık olabileceği konusunda uyarıyor.

Paramiksovirüs ailesinde kabakulak, kızamık ve solunum yolu enfeksiyonları dahil 75’ten fazla virüs bulunmaktadır.

‘Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ bu grubu Ekim ayında izlenecek pandemik patojenler listesine ekledi.

Bu virüslerden biri olan Nipah virüsü, merkezi sinir sistemini ve hayati organları çevreleyen hücreleri düzenleyen reseptörleri enfekte edebiliyor.

Toronto Üniversitesi’nden yardımcı doçent Michael Norris yaptığı açıklamada, “Kızamık kadar bulaşıcı ve Nipah kadar ölümcül bir paramiksovirüsün ortaya çıktığını hayal edin” dedi. söz konusu.

Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nden virolog Benhur Lee, “75 virüsten biriyle enfekte olan çoğu insan hayatta kalmıyor, bu da tedavi ve aşı geliştirmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor” dedi.

Bilim insanları paramiksovirüsleri bir asırdan fazla süredir bilmelerine rağmen virüslerin nasıl yeni türlere evrildiklerini ve insanlara bulaşmak için geçirdikleri mutasyonları hala anlayamadılar.

Örneğin kabakulakların uzun süredir yalnızca insanları ve bazı primatları enfekte ettiğine inanılıyordu, ancak bazı vakalar daha sonra yarasalarda da bulundu.

2022 yılında yayınlanan ‘Avustralya’nın Pandemi Hazırlıklarının Güçlendirilmesi’ başlıklı raporda paramiksovirüslere dikkat çekildi.

‘Virüsler hayvanlardan insanlara endişe verici bir hızla geçiyor. ‘Bilinen virüslerin yanı sıra insanlarda her yıl ortalama iki yeni virüs ortaya çıkıyor.’

“Bu virüslerin çoğunun birden fazla kıtaya yayılma potansiyeli var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu