Haber

Belçika’da bütçe depremi: Bakan Eva de Bleeker istifa etti

Belçika’da geçtiğimiz ay Başbakan Alexander de Croo tarafından açıklanan bütçe sayıları ile bu hafta açıklanan resmi datalar ortasında 1.7 milyar euroluk fark meydana gelmesinin akabinde Bütçeden Sorumlu Devlet Bakanı Eva de Bleeker, gelen baskılar sonucu istifa etti.

Belçika bu hafta açıklanan ve geçtiğimiz ay Başbakan Alexander de Croo tarafından açıklanan sayılardan farklı çıkan bütçeyi konuşuyor. 1.7 milyar euroluk bir farkla açıklanan yeni sayılar sonrasında Belçika Federal Parlamentosunda hararetli tartışmalar yaşandı. Kelam konusu farkı hükümetin beceriksizliği olarak yorumlayan muhalefete karşı Başbakan de Croo sebebin “teknik bir hata” sonucu oluştuğunu savundu. Kusur sonrası üzerinde artan baskılara dayanamayan Bütçeden Sorumlu Devlet Bakanı de Bleeker ise misyonundan istifa etti.

Yeni Bütçe Bakanı Alexia Bertrand oldu

Siyasi krizleri ve hükümetsiz en uzun müddet kalan ülke rekorunu elinde bulunduran Belçika’da yaşanan bütçe depremi sonrasında gelen istifanın ardından hızlı bir atama gerçekleşti. Bu istifa ile boşalan bütçeden sorumlu devlet bakanlığı görevine Frankofon Liberal Parti Reform Hareketi (MR) partisinin Brüksel Parlamentosu grup başkanı Alexia Bertrand’ın getirildiği bildirildi. Öğlenden sonra misyona getirilen genç bakan Alexia Bertrand’ın saat 16.40’da Belçika Hükümdarı Philippe’in makamında yemin ederek göreve başladığı belirtildi.

AB Komisyonu açısından da sorun olacak

Belçika’da bakan değişikliğine yol açan bütçe kusuru Belçika’nın Avrupa Birliği (AB) Kurulu ile de ortasında sorun çıkaracağı sav ediliyor. AB Kurulu ile üye ülkeler ortasında yürütülen sıkı bütçe takibi açısından sorun teşkil edecek bu farkın AB nezdinde de açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Öte yandan mali yılın başlaması çok az bir mühlet kala yaşanan bu durumun, Belçika üzere kamu borcu yüksek olan bir ülkenin iktisadına yapacağı tesirler ise bilinmiyor. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu