Haber

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlere şifalı bitkiden tavsiyeler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlere şifalı bitkiden tavsiyeler

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde havaların soğumasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığından korunmak isteyen vatandaşlar kış çaylarına ilgi göstermeye başladı.

Tatvan ilçesinde havaların soğumasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar bitkisel ürünler satan aktarlara yöneliyor. Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için oldukça tercih edilen kış çayı, nar, zencefil, ıhlamur ve tarçın bu aylarda vatandaşların vazgeçilmezi haline geliyor. Tatvan’da bitki çaylarına talep artarken; Ihlamur, nar çiçeği (hibiskus), zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi ürünler de büyük ilgi görüyor.

Yoğunluğun havaların soğumasıyla birlikte ortaya çıktığını söyleyen şifalı bitki uzmanı Selami Bingöl, “Kış çayı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sonbahar ve kış aylarında vatandaşların tercih ettiği bir çaydır. Zencefil ve zerdeçal vatandaşlarımızın severek tükettiği ürünlerdir. Soğuktan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için uzun yıllardır tercih ediliyor.” .

Kış çayının püf noktalarını anlatan Selami Bingöl, “Bir bardak kaynamış suya 2 çubuk tarçın, 4-5 dal nar çiçeği, 2 zencefil ve 2 zerdeçal eklenir. 4-5 dakika demlendikten sonra içilebilir. Bal ya da limonla tatlandırılıp tadını çıkarın.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu