Teknoloji

Artık uçakta telefonunuzu kapatmanıza gerek kalmayabilir! 5G teknolojisi ile telefon yasağı tarih oluyor

Bilindiği üzere yüzyılın en büyük icatlarından ve en konforlu ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilen uçaklarda telefon kullanımına dair katı sınırlamalar mevcut. Buna neden olarak ise cep telefonu üzere elektromanyetik dalgalarla irtibat sağlayan elektronik aygıtların kullanımının uçaklarda bulunan navigasyon ve irtibat sistemlerine direkt tesiri olması gösteriliyor.

5G TEKONOLOJİSİ İLE UÇAKTA TELEFON KULLANILACAK

Uzun müddettir devam eden bu kural ise yakın vakitte tarih olabilir. Avrupa Komitesi, taşınabilir irtibat mevzuatını en çağdaş standartlara nazaran uyarlıyor. Sonuç olarak, 5G kapsama alanı uçaklarda da kullanılabilir hale getirilebilir.

UÇAKTA TELEFONLARIN KAPATILMASINA GEREK KALMAYACAK

“PİKO-HÜCRE” SİSTEMİ İLE MÜMKÜN OLACAK

5G kapsama alanı, uçağa “piko-hücre” ismi verilen bir sistemin kurulması ile mümkün olacak. Bu ağ istasyonu aracılığıyla, telefon görüşmeleri, metin bildirileri ve bilgi irtibatı, bir uydu ağı aracılığıyla yerdeki bir taşınabilir ağa gönderilebilecek.

DİĞER ULAŞIM ARAÇLARINDA DA BU UYGULAMA MÜMKÜN OLABİLİR

Komisyon ayrıyeten araba, otobüs ve öteki ulaşım araçlarında WiFi üzerinde 5 GHz frekanslarını kullanıma açmak istiyor. Bu kapsamda AB Üye Devletlerinin 5GHz bantlarını karayolu nakliyatı için erişilebilir hale getirmek için 30 Haziran 2023’e kadar mühletleri bulunuyor. Avrupa Birliği içerisinde başlayan bu yeni adım 5G teknolojisinin gelişmesi ile tüm dünyada yayılacaktır.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu