Ekonomi

Amber Capital MFE’nin ProSieben Revizyonu Planını Destekliyor

Aktivist bir yatırım fonu olan Amber Capital, Alman yayıncılık şirketi ProSiebenSat.1 için MFE-MediaForEurope tarafından önerilen stratejik revizyonu kamuoyu önünde destekledi. Destek, şirketin 30 Nisan’daki yıllık genel kurul toplantısında yapılması planlanan önemli bir hissedar oylaması öncesinde geldi.

Yaklaşık %30’luk hissesiyle ProSieben’in en büyük yatırımcısı olan MFE, şirketin e-ticaret ve arkadaşlık hizmetlerinin ana televizyon faaliyetlerinden ayrılmasını önerdi. Bu hamle, Bavyeralı yayın kuruluşunun çok ihtiyaç duyduğu gençleşmeyi hızlandırmaya yönelik bir girişim olarak görülüyor. İtalya’nın önde gelen ticari yayıncısı ve medya sektöründe pan-Avrupa konsolidasyonunun savunucularından biri olan MFE, merhum İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin ailesi tarafından kontrol ediliyor.

MFE’nin önerisi ProSieben yönetimi tarafından dirençle karşılandı. Ancak Amber Capital’in başkanı ve kurucusu Joseph Oughourlian, MFE’nin vizyonunu desteklediğini ifade ederek, “Hissedarlar için değer yaratmanın tek yolunun bu olduğuna inandığımız için MFE’nin teklifini Genel Kurul’da destekleyeceğiz” dedi. Amber Capital, ProSieben’de önemli bir pozisyona sahip olup şirketin yaklaşık %1’ine sahiptir ve bu hissenin bir kısmı türev sözleşmeler yoluyla elde tutulmaktadır.

Oughourlian ayrıca Amber Capital’in yıllık genel kurul toplantısı yaklaşırken piyasa fiyatlarına bağlı olarak ProSieben’deki hisselerini arttırma olasılığından da bahsetti. Önerilen stratejik değişimi desteklemenin yanı sıra Amber Capital, ProSieben’in denetim kurulu için aday gösterilmesi de dahil olmak üzere MFE’nin diğer girişimlerini de destekleyecek.

Yıllık genel kurul toplantısında yapılacak oylama, şirketin yönünü ve MFE’nin önerdiği değişikliklerin şirketin geleceği üzerindeki potansiyel etkisini değerlendiren ProSieben ve hissedarları için belirleyici bir an olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu