Ekonomi

AMB/Villeroy: ABD’de enflasyondan iyi sinyaller geliyor

ABD’de son enflasyon verileri küresel piyasa aktörlerinde risk iştahının yeniden yükselmesine neden olurken, küresel düzeyde merkez bankalarının yöneticileri için de pozitif bir atmosferi beraberinde getirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi François Villeroy de Galhau, ABD’de enflasyondan tepenin görüldüğüne ait gelen sinyallerin, enflasyonla uğraş etmek için faizleri artırma kararı alan yetkililer için bir rahatlama yarattığına dikkat çekti.

Villeroy, ABD’nin enflasyon döngüsünün önünde olması nedeniyle bu ülkeden gelen sinyallerin yüksek fiyatlara karşı verilen küresel mücadele için pozitif olduğunu belirtti.

Japonya’nın başşehri Tokyo’da düzenlenen Europlace konferansında konuşan Villeroy Fed’in mali sıkılaşma ataklarının doların güçlenmesi vasıtasıyla global seviyede tesirleri olduğuna vurgu yaptı.

Fransız yetkili Avrupa’da faizi yüzde 1,5 olan mevcut seviyesinden Aralık’ta yüzde 2’ye çıkardıktan sonra önümüzdeki yıl AMB’nin daha yavaş faiz artışı patikasına geçebileceği istikametindeki beklentilerini de yineledi.

Villeroy, “Muhtemelen faiz artırmaya devam edeceğiz. Fakat bunu daha esnek ve olasılıkla daha yavaş bir tutumla gerçekleştireceğiz. Jumbo faiz artışları yeni bir alışkanlık haline gelmeyecek” diye konuştu.

Fed yetkilileri temkinli

ABD enflasyonundan gelen son sinyaller global olarak müspet bir hava yaratsa da Fed yetkilileri temkinli yaklaşımlarına devam ediyor.

Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, “Yakında daha yavaş bir artış hızına geçmek muhtemelen uygun olacaktır. Ama asıl vurgulanması gereken şeyin şu olduğunu düşünüyorum: Çok şey yaptık ama yapacak daha çok işimiz var” tabirlerini kullandı.

Gerçekleştirilen sıkılaştırma adımlarının gecikmeli tesirleri olacağının altını çizen Brainard, “daha ölçülü ve daha veri odaklı bir faiz artış hızına geçmenin mantıklı bir adım olacağını” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu