Ekonomi

AMB bankalar için serbest nakitten kademeli olarak çıkışın ana hatlarını belirledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), para politikasını normalleştirme çabaları çerçevesinde, bankacılık sistemindeki fazla likidite düzeyini kademeli olarak azaltmayı amaçlayan yeni bir çerçeve açıkladı. ECB’nin stratejisi, mali sistemdeki aksaklıkları önlemek ve kredi akışını sürdürmek üzere tasarlanmıştır.

Yeni çerçevenin en önemli özelliği, ECB’nin gecelik bankalararası faiz oranlarını, şu anda %4 olan banka mevduatlarına ödediği orana yakın tutma niyetidir. Bir miktar dalgalanma beklenirken, merkez bankası bu oranlarda istikrarı hedefliyor.

ECB ayrıca bankaların haftalık Ana Refinansman Operasyonları (MRO) ve 90 günlük ihaleler yoluyla borçlanmaya erişimlerinin devam edeceğini açıkladı. Özellikle, %4,50 olan MRO oranı 18 Eylül 2023 tarihinden itibaren %4,15’e düşürülecektir.

Bu indirim MRO ve mevduat faizleri arasındaki farkı 15 baz puana indirecek ve Euro Kısa Vadeli Faiz Oranını (ESTR) mevduat faizine yakın tutarak bankaları birbirlerine borç vermeye teşvik edecek.

Ayrıca ECB, yeni uzun vadeli krediler açmayı ve daha sonraki bir aşamada tahvil alımlarına başlamayı planlamaktadır; bu da likidite azaldıkça bankaların borçlanmalarını arttırmasıyla tetiklenecektir. Oluşturulacak tahvil portföyü, bankaların banknot talebi ve asgari rezerv zorunlulukları ile ilgili yapısal likidite ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhtemelen daha kısa vadeli tahvillerden oluşacaktır.

Merkez Bankası’nın mevcut Varlık Alım Programı ve Pandemi Acil Durum Alım Programı sona ermeye devam edecek. Ayrıca, bankalar için Asgari Rezerv Gereklilikleri %1 olarak kalacaktır.

AMB, 2026 yılında ya da gerekirse daha erken bir tarihte çerçevesini bir kez daha gözden geçirmeyi taahhüt etmiştir. Ayrıca, finansal sistemin değişen ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmak için yeni borç verme ve tahvil satın alma operasyonlarının tasarımının kapsamlı bir analizini yapacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu