Ekonomi

ABD’de Kovid-19’un Yardımıyla Alpaka Çiftliği Satın Alan Pizzacı Hapse Mahkûm Edildi

ABD’nin Massachusetts eyaletinin başkenti Boston’da bir pizzacı, Kovid-19 salgınından zarar gören işletmelere sağlanan yardım fonuyla sahtekarlıkla alpaka çiftliği satın aldığı gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BBC’nin haberine göre Boston’da “Rasta Pasta Pizzeria” adlı işletmenin sahibi Dana McIntyre, salgın döneminde yardım fonları için birçok sahte başvuruda bulundu.

Uygunsuz yardım talepleri, Mart 2020’de McIntyre’nin yetişkin çocuklarının isimlerini kullanarak var olmayan işletmeler için bir yardım fonu başvurusunda bulunmasıyla başladı.

McIntyre daha sonra pizzacıdan herhangi bir gelir elde etmediğini iddia ederek daha fazla yardım için başvurdu.

Salgından yoğun bir şekilde etkilenen küçük işletmelerin maaş bordrosu ve diğer masraflarını karşılamak için düşük faizli özel kredilere erişmesine olanak tanıyan Maaş Koruma Programı (PPP) aracılığıyla yaklaşık 660 bin dolar tutarında kredi başvurusunda bulunan McIntyre, borcun büyüklüğü hakkında çok sayıda yanlış beyanda bulundu. Başvuru formunda işini belirtin.

MyIntyre, restoranı birkaç ay sonra satmasına rağmen fon almaya devam etti.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında McIntyre’nin, fonları Vermont’taki bir alpaka çiftliği, sekiz alpaka, iki araç ve kripto para temalı bir radyo programının yayınlanması da dahil olmak üzere diğer kişisel harcamalar için kullandığı belirtildi.

McIntyre, zor durumdaki işletme sahiplerine 660.000 dolardan fazla federal yardımı hileyle kabul ettiği için iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu