Haber

ABD ve NATO’nun Ukrayna tarafından hazırlanan gizli saldırı planları sızdırıldı

New York Times’a (NYT) konuşan Beyaz Saray yetkilileri, Rus ordusuna yönelik planlanan saldırıdan önce söyledi. ABD ve NATO’nun Ukrayna ordusunu güçlendirmeye yönelik gizli planları sızdırıldı.söylenmiş.

Yetkililer, Twitter ve Telegram’da yayınlanan belgelerin silinmesi içinÇalışmanın yapıldığını ancak şu anda başarılı olunmadığını kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, “Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili haberleri biliyoruz ve bakanlık konuyu araştırıyor”söz konusu.

NYT’nin haberine göre belgeler Pentagon yetkilileri tarafından yayınlandı. gelecek ay düzenlenmesini beklediği saldırı.Ukrayna’nın bunu nasıl, ne zaman ve nerede yürüteceğine dair belirli savaş planları sunmuyor.

Ancak belgelerde mühimmat deposu, altyapı ve birlik kitlesi gibi amaçlara yönelik baskınlar düzenleyebilen çok namlulu roketatar sistemi HIMARS’ın özellikleri ve Ukrayna askerlerinin HIMARS sistemlerini ne kadar hızlı kullandığı hakkında bilgiler yer alıyor. 5 hafta önce hazırlanan belgelerde 1 Mart prestijiyle Ukrayna ordusunun baskın için neye ihtiyacı olabileceğine dair görüşlerPaylaşılıyor.

NYT, sahada görev yapan bir Rus savaş pilotu. Rus generali veya bir istihbarat analisti.Bu belgeler sayesinde iştah açıcı ipuçları elde edileceğinin de altını çiziyor.

Askeri analistler, orijinal belgelerde bazı değişiklikler yapılmış olabileceğine dikkat çekti. Uzmanlar, Rus ordusunun kayıplarının daha az gösterildiğini öne sürerken, öldürülen Ukraynalı asker sayısının daha fazla olduğunu öne sürdü.

Analistler, orijinal belgelerde planlanan silah sevkiyatlarının, birlik ve tabur güç şemalarının ve diğer planların sızdırıldığından şüpheleniyor. ABD istihbaratı, Ukrayna’ya yardım etmeye çalışırken büyük bir gedik açtığını gösterdi.stresli.

Daha önce Ukrayna’nın bahar aylarında Rusya’ya karşı bir saldırı düzenlemeyi planladığı haberi basına yansımıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu