Haber

ABD anketlerinde Trump önde

Morning Consult tarafından düzenlenen anket, Trump’ın Cumhuriyetçi seçmenler arasında aday olarak güçlü konumunu koruduğunu ortaya koydu.

2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri için olası bir Cumhuriyetçi ön seçimde Trump yüzde 48 oyla önde, Ron DeSantis yüzde 31 oyla ikinci oldu.

2024 başkanlık yarışı için adı geçen diğer potansiyel adaylardan eski Başkan Yardımcısı Mike Pence yüzde 8, eski Wyoming Kongre Üyesi Liz Cheney yüzde 3 ve eski ABD Temsilcisi Nikki Haley ve Teksas Senatörü Ted Cruz yüzde 2 destek aldı.

Cumhuriyetçiler, aday olursa Biden’a karşı DeSantis’i istiyor

Öte yandan, yanıt verenler, Lider Joe Biden’ın 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden seçilmesi durumunda DeSantis’in Trump’tan daha iyi performans göstereceğini öne sürdüler.

Ankete katılanlara göre varsayımsal bir genel seçim karşılaştırmasında, DeSantis %41’e karşı %44 ile Biden’ın 3 puan önündeyken, Trump %43’e karşı %40 ile Biden’ın 3 puan gerisindeydi.

13-15 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen ankete 829 Cumhuriyetçi parti seçmeni katıldı.

DeSantis ara seçimlerden galip çıktı

Florida Valisi Ron DeSantis, 8 Kasım 2022 ara seçimlerinde sandıktan galip çıkmış, ardından 2024 başkanlık seçimlerinde eski Başkan Donald Trump’a rakip olabileceği değerlendirmeleri yapılmıştı.

Göçmen muhalefetiyle tanınan ve Cumhuriyetçi parti tabanı arasında popüler olan DeSantis, şu ana kadar cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığı hakkında bir açıklama yapmadı.

Trump ise ara seçimlerin ardından Florida’daki malikanesinde düzenlediği programla 2024 başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı ve bugüne kadar cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylığını resmi olarak açıklayan ilk kişi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu